Przełomowym momentem w historii rozwoju budownictwa opartego o drewno i materiały drewnopochodne było stworzenie koncepcji budowy domów opartych o lekki szkielet drewniany, dzięki któremu bardzo szybko można stawiać całe budynki przy pomocy prefabrykowanych elementów. Aby wspierać rozwój tej technologii żarska firma Kronopol przygotowała specjalny konkurs.
Proponowane przez Kronopol rozwiązania w zakresie systemu budownictwa szkieletowego pozwalają zaprojektować i w krótkim czasie wybudować cały dom. Firma już od wielu lat posiada w swojej ofercie wysokiej jakości materiały przeznaczone do budownictwa.
- Technologia budowy w oparciu o szkielet drewniany intensywnie się rozwija, a dzięki temu, że jest ekologiczna i energooszczędna, staje się coraz bardziej popularna. Nasze rozwiązania bazują na dwóch produktach: płytach konstrukcyjno-budowlanych Kronopol OSB/3 oraz systemie belek dwuteowych Kronopol I-Beam – wyjaśnia Jarosław Masina, kierownik działu marketingu Kronopolu. - System łączy technikę lekkiej konstrukcji w formie ramy wypełnionej izolacją z poszyciem. Największą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość z jaką można postawić całą konstrukcję. W zależności od warunków trwa to od 10 do 14 dni.
Właśnie z tego powodu, pracownik firmy - Andrzej Lipiński, zdecydował się postawić swój nowy dom w Starym Kisielinie pod Zieloną Górą używając drewnianych prefabrykatów.
– Tak się teraz buduje na całym świecie. To jest przyszłość budownictwa mieszkaniowego. Koszty są podobne jak w przypadku tradycyjnych murowanych rozwiązań, ale nie będę musiał przez kilka miesięcy doglądać terenu i samych prac – przekonuje pan Andrzej. – Na miejsce przywożone są wcześniej zamówione belki, drewno oraz płyty OSB/3 i wszystko od razu montujemy wedle planu przy pomocy łączników budowlanych. Z zewnątrz dom będzie wyglądał jak każdy inny. Będzie jednak ekologiczny, dobrze wentylowany, a jednocześnie energooszczędny, bowiem taki system gwarantuje dosyć niski współczynnik przenikalności cieplnej – wynoszący poniżej 0,18 W/m2K.
Po ustawieniu całej konstrukcji kolejnym krokiem są prace dekarskie. Gdy robotnicy położą dach i zabezpieczą całą drewnianą konstrukcję, budynek będzie mógł poczekać na dokończenie prac.
– Będziemy musieli później położyć glazurę i panele, wykończyć środek, a potem… mieszkać – mówi Andrzej Lipiński. – Dla mnie osobiście dużą zaletą podczas prac był fakt, że dzięki lekkości użytych materiałów musieliśmy zamawiać żadnych dźwigów. Belki dwuteowe, zamiast 100 kg jak to jest w przypadku drewna, ważyły jedynie 30 kg.
Czy zatem każdy mógłby w łatwy sposób postawić dom w systemie drewnianego lekkiego szkieletu? – Niestety, to bardzo odpowiedzialne zadanie, wymaga wprawy oraz długoletniego doświadczenia. Trzeba się na tym po prostu znać. Jakość użytych materiałów oraz zachowany reżim wykonawczy decydują o jakości konstrukcji i komforcie mieszkania – tłumaczy Jarosław Masina. – Przez kilka lat prowadziliśmy szkolenia oraz warsztaty, podczas których uczyliśmy ekipy budowlane jak konstruować domy w systemie Kronopolu. Dzięki temu, na rynku dostępne są firmy, które oferują takie usługi i z łatwością sobie z tym poradzą.
Firma nie zamierza jednak na tym poprzestać. Zdając sobie sprawę, iż takie technologiczne rozwiązania będą coraz bardziej popularne również w Polsce, ogłosiła konkurs „Innowacyjny montaż”. Jego celem jest wyłonienie nowatorskiego rozwiązania ekspresowego montażu i trwałego łączenia ze sobą prefabrykowanych ścian za pomocą technik „szybkozłączy”. Projekt ma być opracowany w ramach systemu budowy domów opartych o technologię lekkiego szkieletu przy użyciu materiałów oferowanych przez Kronopol.
– To zadanie dla ludzi z otwartą głową. Chcielibyśmy bardziej przyśpieszyć cały proces składania prefabrykowanych elementów i liczymy na to, że znajdzie się ktoś, kto opracuje jeszcze wydajniejszy konstrukcyjnie system. Zaznaczamy jednak, iż będzie on musiał spełniać szereg wymogów i być wystarczająco uniwersalny, aby można go było zastosować uwzględniając warunki panujące na terenie budowy – mówi Jarosław Masina.
Na odpowiednią dokumentację oraz prace konkursowe firma czeka do 30 listopada br. Ogłoszenie wyników przez kapitułę zaplanowane jest najpóźniej do dnia 28 lutego 2015 roku. Jeśli mamy zacięcie konstrukcyjne lub inżynieryjne to warto rozważyć udział w rywalizacji, bowiem na zwycięzców czeka odpowiednio 20 tys. zł za pierwsze miejsce, 10 tys. za drugie oraz 5 tys. zł za trzecie. Wszystkie szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.konkurs.kronopol.pl.