Start aktualności Życie w sztuce: Architektura - spotkanie w…
POWRÓT

Życie w sztuce: Architektura - spotkanie w Katowicach

08.02.2018

„Życie w sztuce" – otwarte spotkania dyskusyjne w Rondzie Sztuki z udziałem Irmy Koziny i gości specjalnych.

Wstęp wolny.

Architektura / 23.02.2018 / 17.00 


Żyjemy w architekturze – można powiedzieć, że jest ona wszędzie tam, gdzie pojawia się człowiek ze swoją sprawczą predyspozycją do kształtowania otoczenia. Jako użytkownicy domów, bloków, szkół, osiedli czy centrów handlowych, szybko orientujemy się, że architektura to coś więcej niż budynki – to pewna praktyka strukturalnego organizowania przestrzeni, projektowania bardziej miejsc niż budowli, zagospodarowywania sfery społecznych potrzeb i jednostkowych marzeń. Reżim ergonomii i funkcjonalności sprawia, że być może bliżej jej do dyscyplin naukowych niż artystycznych. Jednak, jako odpowiedź na „potrzeby” i „marzenia”, jest też architektura dziedziną twórczości, obszarem śmiałych eksperymentów myślowych, a także scenografią dla utopijnych i dystopijnych opowieści.

Na spotkanie zaprosiliśmy:

Tomasza Koniora – architekta i urbanistę, autora, wraz z zespołem Konior Studio m.in. projektu architektonicznego nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Ewę Niewiadomską – szefową Redakcji Kultury Radia Katowice, prowadzi audycje "Moc kultury", "Więcej kultury proszę!", "Pozytywka", współtworzyła program Europejska Stolica Kultury 2016 Katowice – Miasto Ogrodów.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Irma Kozina – historyczka sztuki. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska, historią designu i sztuką współczesną. Działaczka społeczna – walczyła przeciwko niszczeniu starego dworca w Katowicach, Wysokie Obcasy napisały o niej „profesor zadymira”. Jako wykładowca niezmiernie zaraża pasją do dobrego projektowania i sztuki. Autorka wielu publikacji m.in. „Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763–1955”, „Historia mody. Od krynoliny do mini”.

Moderatorka: Daria Malicka

„Życie w sztuce” to cykl spotkań wokół tematów potocznych, zaczerpniętych z życia codziennego lub z obszaru lifestyle’u, takich jak moda, sport, kuchnia, zdrowie i uroda, ale też design, architektura i biznes. Podczas tych spotkań, wraz z zaproszonymi gośćmi i z udziałem publiczności, rozmawiamy o tym, jak tematy te rozpatrywane są w polu sztuki współczesnej. Czy jest ona czujnym sejsmografem rzeczywistości, reagującym na bieżące problemy społeczne, czy może, jak obiegowa opinia głosi, pozostaje wciąż dziedziną elitarną, wokół której nabrzmiewa bańka artworldu – nieprzystępnych instytucji i hermetycznych dyskursów? Czy sztuka „radzi sobie w życiu” i na ile potrafi z niego czerpać? W naszych rozmowach staramy się poszerzyć dyskusję o sztuce o konteksty, w które jest ona nieuchronnie uwikłana. Wspólny mianownik tych rozmów stanowią związane z poruszanym tematem, stymulujące wymianę myśli książki.


Autor:

Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved