Start aktualności Zvi Hecker gościem specjalnym targów BUDMA 2016
POWRÓT

Zvi Hecker gościem specjalnym targów BUDMA 2016

11.12.2015

Zvi Hecker – znany niemiecki architekt polskiego pochodzenia, honorowy członek American Institute of Architects, będzie gościem specjalnym targów BUDMA 2016. Poprowadzi wykład pt. „Zvi Hecker – The House as the City” podczas drugiego dnia trwania imprezy.  Hecker przyjedzie do Poznania na zaproszenie Izby Architektów RP.

Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA (2-5 lutego 2016 r.) odbędzie się pod hasłem „Inspiracja-Wiedza-Biznes”. Od kilku lat, dzięki połączonym siłom Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Izby Architektów RP, która jest patronem honorowym całego wydarzenia, organizowanych jest szereg projektów skierowanych zarówno do architektów, jak i studentów architektury. Ważnym elementem krajobrazu targowego staje się wykład międzynarodowej gwiazdy architektury. W przyszłym roku w Poznaniu pojawi się Zvi Hecker – znany niemiecki architekt polskiego pochodzenia. Drugiego dnia targów poprowadzi otwarty wykład pt. „Zvi Hecker – The House as the City” , który odbędzie się w Sali Ziemi.

Gość specjalny targów BUDMA należy do grona najbardziej doświadczonych architektów w Europie. Swoją edukację architektoniczną zaczynał w Polsce, na wydziale architektury Akademii Górniczej w Krakowie. Później wyemigrował wraz z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie. W 1960 roku, po uzyskaniu dyplomu i odbyciu służby wojskowej, wspólnie z przyjacielem ze studiów Eldarem Sharonem oraz swoim nauczycielem i mentorem Alfredem Neumannem, otworzył studio architektoniczne, a już po kilku latach rozpoczął samodzielną zawodową drogę. Wielokrotnie reprezentował Izrael na Biennale Architektury w Wenecji. Wykładał na uczelniach w Europie i Ameryce. Do dziś pozostaje zawodowo związany z Berlinem i Tel Awiwem.

Hecker jest autorem tzw. „architektury wielościanu", inspirowanej figurami geometrycznymi - m.in. powstałego w latach 60. ubiegłego wieku ratusza w Bat Yam czy domu mieszkalnego Dubinera w Ramat Gan. Zaprojektował też dom Spirali w Ramat Gan, szkołę żydowską im. Heinza-Galińskiego w Berlinie czy Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu.  W Polsce jest szerzej znany z projektów konkursowych na gmachy muzeów - m.in. wyróżnionego projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wielokrotnie był nagradzany. W 1996 roku otrzymał nagrodę architektoniczną Deutscher Kritikpreis, a w 1999 – izraelską nagrodę Rechtera w dziedzinie architektury. Od 2013 roku jest honorowym członkiem American Institute of Architects.

Zvi Hecker to nie jedyna gwiazda międzynarodowej architektury, która w lutym przyszłego roku pojawi się w Poznaniu.  Uczestniczący w targach studenci będą mieli okazję spotkać się z Robertem Koniecznym, ośmiokrotnie nominowanym do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe, oraz Tomaszem Koniorem - pierwszym polskim laureatem Leonardo Award – International Biennale of Young Architects w Mińsku oraz laureatem Europe 40 under 40 – Europe’s Emerging Young Architects and Designers. 

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń architektonicznych podczas targów BUDMA 2016 dostępne są na oficjalnej stronie projektu: http://www.budma.pl/pl/ .


Autor:

Michał Hasik
michal.hasik@thpr.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved