Start aktualności Zaproszenie na premierę filmu "Profesor Bohdan…
POWRÓT

Zaproszenie na premierę filmu "Profesor Bohdan Lisowski Człowiek, który sam siebie zaprojektował"

13.05.2024

Sala Koncertowa im. Krystyny Moszumańskiej-Nazar

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

23 maja 2024 (czwartek) • godz. 18:00 • ul. św. Tomasza 43

 

Wydarzenie jest poświęcone pamięci prof. zw. dr hab. inż. arch. Bohdana Lisowskiego (1924-1992) – architekta, designera, twórcy, nauczyciela, mentora, człowieka wielkiego umysłu, w roku jubileuszu stulecia Jego urodzin.

Film w reżyserii pani Anny Kaszewskiej, w którym o postaci, dorobku twórczym i naukowym Profesora opowiadają architekci: prof. Krzysztof Ingarden, prof. Krzysztof Lenartowicz, prof. Romuald Loegler, prof. Bolesław Stelmach, prof. Maciej Złowodzki, dr Piotr Lewicki, Piotr Chuchacz, Witold Gawłowski, Marek Tarko oraz syn Profesora – Biś Lisowski, który po projekcji poprowadzi dyskusję panelową z osobami zabierającymi głos w filmie.

 

Profesor Bohdan Lisowski związany był z Politechniką Krakowską przez znakomitą większość swojego zawodowego życia, czyli od rozpoczęcia studiów w 1945, aż do śmierci w 1992. W Polsce wykładał na: Politechnice Wrocławskiej (1963-65), Politechnice Śląskiej w Gliwicach (1965-74), Politechnice Warszawskiej (1965-85), Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1963-92), Uniwersytecie Jagiellońskim (1983-91). Poza Polską gościł w uczelniach oraz w organizacjach naukowych i zawodowych w Holandii w Delft i Eindhoven oraz w Niemczech w Dreźnie, Lipsku, Weimarze, Naumburgu, Berlinie Zachodnim, Darmstacie, Brunszwiku, Bochum, Hamburgu, Akwizgranie, Essen, a także w czeskiej Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Paryżu i w Chinach w Nanjingu.

Był członkiem zarządów 16 towarzystw, organizacji, redakcji i fundacji o charakterze naukowym i twórczym, w tym: Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie pełnił funkcję Prezesa Oddziału SARP Kraków (1966-69), Polskiej Akademii Nauk m.in. jako przewodniczący Komisji Ergonomicznej (1987-92), Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego i Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.

 

„Pasją i najmilszymi zajęciami, przynoszącymi najwięcej satysfakcji, było dla Niego wykładanie i fotografowanie. Osiągnął w obu tych dziedzinach maestrię rzadko spotykaną, nawet wśród wybitnych fachowców. Oba te zajęcia szły ze sobą w parze, gdyż zbiór 55. tys. przeźroczy był wyborną ilustracją niezliczonych wystąpień, zarówno dydaktycznych, naukowych, jak i popularyzatorskich. Samych odczytów w Krakowskim Oddziale SARP, cieszących się stałą popularnością, odbyło się ponad 100.” – prof. M. Złowodzki.


Autor:

SARP Kraków
sarp@sarp.krakow.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved