Jest jedno wydarzenie, które co roku sprawia, że zabytkowe budowle rozkwitają w nowym świetle. Tegoroczna konferencja „Między ortodoksją a kreacją” - 22 i 23 listopada w warszawskiej siedzibie SARP - zderzy ze sobą perełki renowacji z ostatnich dwóch lat, a wśród nich Cytadelę Warszawską i Rotundę Dynasy, z planami rewitalizacji całych kwartałów, jak Towarowa 22 czy wizje odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Dla gości przygotowano niespodziankę w postaci zwiedzania piwnic pałacowych na Pl. Piłsudskiego pod przewodnictwem samego Michała Grabowskiego (23 i 24.11).
„Dwa dni debat i prelekcji pod dachem pawilonu SARP przy ul. Foksal 2 to czas wymiany myśli i doświadczeń między konserwatorami a architektami, inwestorami a urbanistami, a także dialogu z miastem i jego mieszkańcami. Wszystko po to, aby umożliwić skuteczną i staranną renowację historycznych obiektów, która rezonować będzie z wizją nowoczesnych, bliskich człowiekowi miast.” – mówi Elżbieta Czyżewska, organizator wydarzenia. Przedstawiane tu projekty pokazują, jak wiele inicjatyw realizują wspólnie konserwatorzy i architekci, połączeni pasją i szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego.
Dziedzictwo architektury oznacza doprowadzony do nienagannego i możliwie wiernego stanu zabytek architektoniczny. Przeciętny zabytek musi jednak podołać spotkaniu z nową, zupełnie współczesną funkcją, a także z sąsiedztwem budowli wznoszonych współcześnie. Jak to uczynić w zgodzie z istotą zabytku, w sposób poddający się próbie czasu? To nieustannie aktualne pytania, na które najbardziej aktualne odpowiedzi przyniesie tegoroczna konferencja.
Wydarzenie otwarte. Zapisy: konferencje.trygon@gmail.com
Program https://www.sarp.pl/pliki/3354_654c977b722ec-program.pdf
Program https://www.sarp.pl/pliki/3354_654c977b722ec-program.pdf