Start aktualności Zabytki w roli moderatora miast przyszłości. XV Konferencja…
POWRÓT

Zabytki w roli moderatora miast przyszłości. XV Konferencja „Między ortodoksją a kreacją”

19.11.2023
Jest jedno wydarzenie, które co roku sprawia, że zabytkowe budowle rozkwitają w nowym świetle. Tegoroczna konferencja „Między ortodoksją a kreacją” - 22 i 23 listopada w warszawskiej siedzibie SARP - zderzy ze sobą perełki renowacji z ostatnich dwóch lat, a wśród nich Cytadelę Warszawską i Rotundę Dynasy, z planami rewitalizacji całych kwartałów, jak Towarowa 22 czy wizje odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Dla gości przygotowano niespodziankę w postaci zwiedzania piwnic pałacowych na Pl. Piłsudskiego pod przewodnictwem samego Michała Grabowskiego (23 i 24.11).
 
„Dwa dni debat i prelekcji pod dachem pawilonu SARP przy ul. Foksal 2 to czas wymiany myśli i doświadczeń między konserwatorami a architektami, inwestorami a urbanistami, a także dialogu z miastem i jego mieszkańcami. Wszystko po to, aby umożliwić skuteczną i staranną renowację historycznych obiektów, która rezonować będzie z wizją nowoczesnych, bliskich człowiekowi miast.” – mówi Elżbieta Czyżewska, organizator wydarzenia. Przedstawiane tu projekty pokazują, jak wiele inicjatyw realizują wspólnie konserwatorzy i architekci, połączeni pasją i szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego.

 

Dziedzictwo architektury oznacza doprowadzony do nienagannego i możliwie wiernego stanu zabytek architektoniczny. Przeciętny zabytek musi jednak podołać spotkaniu z nową, zupełnie współczesną funkcją, a także z sąsiedztwem budowli wznoszonych współcześnie. Jak to uczynić w zgodzie z istotą zabytku, w sposób poddający się próbie czasu? To nieustannie aktualne pytania, na które najbardziej aktualne odpowiedzi przyniesie tegoroczna konferencja.

 


Autor:

Barbara Ryttel
barbara.ryttel@zebrapr.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved