Start aktualności XV Nagroda Architektoniczna im. Małgorztay Baczko i…
POWRÓT

XV Nagroda Architektoniczna im. Małgorztay Baczko i Piotra Zakrzewskiego

13.10.2015
Aleksandra Natonek
Źródło: www.ma.wroc.pl

Archicom i  Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Fundacja dla Polski zapraszają na uroczystość otwarcia wystawy projektów nagrodzonych w XV edycji konkursu dla młodych architektów i inżynierów budowlanych, która odbędzie się w czwartek 22 października 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5. Od 22 października będzie można je oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury.

Projekt szkoły cyrkowej i bursy szkolnej w dawnej fabryce drożdży w Lublinie, struktura urbanistyczna spinająca Wrocław z Odrą oraz rewitalizacja Osiedla Podwawelskiego w Krakowie – to tematy projektów architektonicznych nagrodzonych w XV Konkursie Architektonicznym im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego.

W tegorocznej edycji konkursu jury oceniło ponad 30 zgłoszonych projektów i postanowiło nagrodzić trzy z nich:
- Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego przyznano Mateuszowi Polaszkowi i Łukaszowi Polaszkowi za projekt „Akademia Sztukmistrzów w Lublinie. Bursa Akademii Sztukmistrzów”
- wyróżnienie – Bartoszowi Adamiczce za projekt „Patrząc na rzekę – wrocławski waterfront”
- Nagrodę Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych – Aleksandrze Natonek za projekt „Rewitalizacja Osiedla Podwawelskiego w Krakowie”.

Jury XV Nagrody Architektonicznej pracowało w składzie:

1. Stanisław Fiszer (honorowy przewodniczący jury)
2. Kazimierz Śródka (ARCHICOM, przewodniczący jury, Fundator)
3. Dorota Jarodzka-Śródka (ARCHICOM, Fundator)

4. Lucyna Cova i inż. Michel Cova z jednym głosem (przedstawiciele rodziny Baczko)

5. Tadeusz Baczko (Polska Akademia Nauk)

6. Karol Sachs i Krystyna Vinaver (jeden głos jako przedstawiciele Fundacji dla Polski i Solidarité France Pologne i przyjaciele patronów)

7. Włodzimierz Grudziński (przedstawiciel TISE)

8. arch. Marta Grządziel (laureatka II edycji Konkursu)

9. arch. Janusz Pachowski (Politechnika Warszawska)

10. arch. Maciej Zaborowski (Przedstawiciel Dom Development)

11. arch. Sławomir Żak (Krajowa Izba Architektów) z Wrocławia

Wystawa prezentowana była w maju i czerwcu w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie, a od 22 października do 12 listopada mogą oglądać ją także wrocławianie w Muzeum Architektury. ()
 

Konkurs jest organizowany przez działający od 15 lat Fundusz im. M. Baczko i P. Zakrzewskiego prowadzony przez Fundację dla Polski, która w imieniu Fundatorów zarządza funduszem i sprawuje opiekę nad wszelkimi działaniami organizacyjnymi. W 2014 roku w działalność Funduszu zaangażowali się architekci związani z wrocławską firmą Archicom - Dorota i Kazimierz Śródkowie, którym bliskie są idee przyświecające Patronom konkursu.

Archicom jest aktualnie fundatorem Funduszu im. M. Baczko i P. Zakrzewskiego. W ten sposób włączył się czynnie w kreowanie wizerunku polskiego architekta.

Poprzez przejęcie roli fundatora w ramach Nagrody Architektonicznej im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego, chcemy dać wyraz naszego wsparcia młodym architektom, którzy podejmują tematy związane z budownictwem społeczno-publicznym i dostrzegają ogromne ich znaczenie – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu.

 

Małgorzata Baczko i Piotr Zakrzewski to polscy architekci, rozwijający swą karierę w latach 1975-1996 we Francji, którzy zmarli w latach 90. Ich rygorystyczny warsztat inżynierski połączony z romantyczną ekspresją plastyczną, a przede wszystkim nowatorskie rozwinięcie myśli ekologicznej w architekturze mają światowe znaczenie. Fundusz ich imienia został powołany przez członków rodziny oraz przyjaciół pomaga młodym utalentowanym architektom i inżynierom budowlanym poznawać najnowsze rozwiązania z zakresu budownictwa społeczno-publicznego.

Fundusz przyznaje coroczną Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Do konkursu zgłaszane są prace z zakresu:

  • budownictwa społeczno-publicznego (szkoły, przedszkola, instytucje kulturalno-oświatowe, szpitale, budownictwo mieszkalne),

  • renowacji starego budownictwa i jego adaptacji na cele społeczne,

  • rewaloryzacji blokowisk.

W ocenie prac uwzględnia się szczególnie zastosowanie proekologicznych rozwiązań budowlanych, w tym wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Nagroda w wysokości 10.000 zł umożliwia dalszy rozwój zawodowy zwycięzcy.
 

Od 2009 r. dzięki współpracy z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych – konkurs zyskał dodatkową kategorię, w ramach której oceniane są projekty poświęcone rewitalizacji budynków mieszkalnych pochodzących z wczesnych lat powojennych i budynków użyteczności publicznej.
 

 


Autor:

Gabriela Sadowska
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved