Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie otwarło właśnie dla publiczności wystawę „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny”. Wystawa jest do 19.01.2025 roku
W naszej Galerii przy Rynku Głównym 25 prezentujemy 400 obiektów z kilkunastu państwu Europy Środkowej, od Estonii po Macedonię, od Tallina po Skopje, ale przez Berlin, Pragę, Bratysławę, Wilno, Kijów, Budapeszt, Lublanę, Zagrzeb, Sarajewo, Belgrad i Bukareszt. Jeśli nie blokowiska z wielkiej płyty, to czy istnieje zatem inny spadek po socjalistycznej architekturze? Owszem. To kosmiczne spodki, wieże jak rakiety, UFO-mosty, hotele-piramidy, wieżowce-kukurydze i wieżowce-gwiazdy, Bramy Słońca, budynki-brutale i budynki-rzeźby, kościoły-namioty i meczety-lunety.
Czy naprawdę byliśmy „zamknięci” za żelazną kurtyną? Czy obrazy socjalizmu to tylko kadry z „Misia” i „Alternatyw 4”? A może pora spojrzeć inaczej? Odkurzyć to, co miało już być na zawsze brzydkie? Zdjąć włożone nam przy transformacji okulary? Zobaczyć, że choć przed 1989 rokiem niewiele było można, aż tyle się udało? O tym opowiada nasza ekspozycja.
Ekspozycji towarzyszą przez całą jesień m.in. liczne spotkania i debaty z udziałem polskich i zagranicznych gości, festiwal filmów dokumentalnych, warsztaty fotograficzne, a nawet koncert hip-hopowy. Pierwsze spotkanie już 17.10 - debata „Socmodernizm. Zmora czy przebudzenie?” z udziałem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, dr. Łukasza Galuska i redaktora Piotra Sarzyńskiego, którą poprowadzi Bartosz Paturej.
PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE jest w załaczniku pod artykułem