Start aktualności Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu w Mediolanie
POWRÓT

Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu w Mediolanie

31.03.2015

Od 14 do 19 kwietnie w Mediolanie odbędzie się wystawa polskiego wzornictwa zorganizowana przez Śląski Klaster Dizajnu. 13 marek zaprezentuje swoje projekty w ramach festiwalu Ventura Lambrate.

Już po raz drugi w Mediolanie zobaczymy projekty firm skupionych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Rozpoczynający się w kwietniu mediolański tydzień dizajnu to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie, podczas której swoje produkty prezentują marki oraz czołowi projektanci wzornictwa przemysłowego. Koordynatorem wystawy Klastra jest Zamek Cieszyn - instytucja, na co dzień między innymi promująca dizajn w Polsce, do współpracy kuratorskiej zaprosiła Marcina Mońkę i Grupę Wzorro. Wystawa prezentowana będzie w przestrzeniach festiwalu Ventura Lambrate uznawanego za część kuratorską tygodnia dizajnu. Ekspozycja Śląskiego Klastra będzie jedną z nielicznych zbiorowych wystaw z naszego kraju.

Śląsk to region, który nie tylko węglem stoi. To kraina różnorodności: społecznej, kulturowej i gospodarczej. Coraz ważniejszą rolę odgrywają w niej nowe technologie i sektor kreatywny. Ekspozycja ma zaprezentować kilka kluczowych elementów, charakterystycznych dla firm, instytucji i projektantów zrzeszonych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Główna narracja wystawy skupiona będzie wokół tematów produkcyjnych i technologicznych. Na Śląsku doświadczenia z przemysłem są bardzo bogate – a uczestnicy klastra są spadkobiercami różnorodnych procesów, technologii wynalazków, poszukiwań i zastosowań. Właściwością wielu z nich jest dziedzictwo rzemieślnicze, wciąż wspierające się o pracę ludzkich rąk. Ekspozycja zaprezentuje zarówno surowce, procesy jak i nowe, gotowe produkty. Zmierzy się również z tradycyjnymi materiałami, które mogą znaleźć nowe zastosowanie we wzornictwie. 

„Na Śląsku nadal mamy mistrzów rzemiosła i małe zakłady produkcyjne, w których najcenniejszą wartością jest praca rąk. W takich miejscach czerpie się z doświadczeń pokoleń i korzysta z lokalnych zasobów. W takich miejscach jest też otwartość na eksperymenty z technikami, materiałami… A przedmioty mają swoją historię, nie są masowymi wytworami anonimowych wykonawców, pracujących gdzieś na drugim końcu świata. Nasza wystawa pokazuje nie tylko finalne produkty, ale opowiada też o tym, jak i z czego one powstają, kto i gdzie je robi. Bo w tym tkwi siła regionu, to nas wyróżnia i tym chcemy się chwalić!” - mówi Marcin Mońka, kurator wystawy Śląskiego Klastra Dizajnu.   


Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu
Ventura Lambrate
Via Ventura 14
14–19 Kwietnia 2015

 

Więcej informacji udzieli:

Wioletta Beczek
Animator Projektu Śląski Klaster Dizajnu
wbeczek@zamekcieszyn.pl

www.klasterdizajnu.pl
www.zamekcieszyn.pl


ŚLĄSKI KLASTER DIZAJNU
Śląski Klaster Dizajnu skupia innowacyjne firmy, instytuty badawcze, uczelnie i projektantów. Łącznikiem jest design jako narzędzie, które pomaga wyróżnić się na rynku, zrozumieć potrzeby klienta, poprawić zarządzanie czy obniżyć koszty.

Śląski Klaster Dizajnu to grono ekspertów, którzy pomagają firmom w opracowaniu i wdrożeniu nowych produktów i usług, a miastom i regionom w projektowaniu przestrzeni publicznej. Zajmuje się promocją i rewitalizacją przestrzeni, projektowaniem architektury, mebli miejskich, systemów informacji i usług publicznych. Diagnozuje rzeczywiste potrzeby mieszkańców i znajduje indywidualne rozwiązania. Służy pomocą w przygotowaniu projektu i wsparciem na każdym etapie realizacji.

www.klasterdizajnu.pl


Projekt Śląski Klaster Dizajnu współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

 


Autor:

Wioletta Beczek
wbeczek@zamekcieszyn.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved