Start aktualności Wystawa retrospektywna "Huculszczyzna…
POWRÓT

Wystawa retrospektywna "Huculszczyzna 2015"

14.01.2016

W lipcu minionego roku odbyła się XVII Wyprawa Naukowa Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie Huculszczyzna 2015, zorganizowana przez Koło Naukowe „IX Piętro”. Od pierwszej wyprawy, która miała miejsce w 1995 roku minęło więc 20 lat. Kolejna ekspedycja zapowiadała się jako trochę inna od poprzednich, bo nie dość, że po dwuletniej przerwie, to jeszcze do kraju, który walczy z obcą agresją. Wszelkie obawy były jednak zupełnie niepotrzebne – Zachodnia Ukraina – jak zawsze – przywitała nas cudowną gościnnością swych mieszkańców, wspaniałymi krajobrazami i mistycznymi, drewnianym cerkwiami, pełnymi wschodniej duchowości i ludowej sztuki.

Tym razem przeprowadziliśmy pomiary inwentaryzacyjne siedmiu XIX-wiecznych, drewnianych cerkwi typu huculskiego na Pokuciu w obwodzie Iwano-Frankiws’kim (d. woj. stanisławowskie) w rejonach: kołomyjskim (Gwoździec i Piadyki) oraz śniatyńskim (Śniatyn, Tuława, Uście nad Prutem, Widynów i Załucze nad Czeremoszem). Łącznie od początku trwania wypraw zmierzonych i narysowanych zostało ponad 120 cerkwi typu huculskiego, co pozwala prowadzić ich badania porównawcze i stopniowo przygotowywać monograficzne opracowanie huculskiej architektury sakralnej. Ekspedycja liczyła jedenaścioro uczestników, wśród których po raz pierwszy był także student ukraiński, uczący się w naszym Instytucie Architektury i Urbanistyki.

Po zakończonych pomiarach – jak zwykle – spędziliśmy kilka dni w górach Huculszczyzny, ciesząc się wspaniałą pogodą i magicznymi wręcz pejzażami. Zdobyliśmy szczyt Popa Iwana w Czarnohorze (2022 m n.p.m.), trzeci co do wysokości w Ukrainie, odwiedziliśmy naszego przyjaciela, Iwana Wasylowycza Droniaka w miejscowości Jabłonica (nad Białym Czeremoszem), twórcę i opiekuna wspaniałego, lokalnego muzeum huculskiego rzemiosła i sztuki ludowej.

W czwartek, 21 stycznia 2016 r. odbył się wernisaż wystawy retrospektywnej XVII Wyprawy Naukowej Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej w Karpaty Wschodnie Huculszczyzna 2015, na którym zaprezentowane zostały efekty prac terenowych i galeria niezwykłych fotografii z Wyprawy. Na ponad 60 planszach przedstawiiono pracę, emocje towarzyszące spotkaniom z mieszkańcami oraz zachwyt nad pięknem tego wciąż zbyt słabo znanego, a przecież bliskiego nam historycznie i mentalnie kraju Sąsiadów.

Wystawa czynna codziennie do 11 marca 2016 r. w godzinach 08.00-21.00. Wstęp wolny. Ekspozycji towarzyszyć będzie okolicznościowe wydawnictwo.

Znajdziecie nas też pod adresem: https://www.facebook.com/events/219732621695023/ i na naszej stronie WWW http://koloixpietro.wix.com/9pietro


Autor:

Uczestnicy XVII Wyprawy
kolo9pietro@gmail.com


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved