Start aktualności Wystawa "Powtarzajcie za mną II" w Pawilonie…
POWRÓT

Wystawa "Powtarzajcie za mną II" w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji otwarta!

26.04.2024
Powtarzajcie za mną II, Open Group: Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga, Pawilon Polski Bienale Arte 2024, fot. Jacopo Salvi / archiwum Zachęty

 

 


W ubiegłym tygodniu została otwarta wystawa Powtarzajcie za mną II w Pawilonie Polskim na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na świecie organizowane jest po raz 60 i odbywa się pod hasłem Cudzoziemcy są wszędzie. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki opiekuje się Pawilonem Polskim i organizuje wystawy na Biennale. 

Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia należy do najważniejszych i najstarszych wydarzeń artystycznych na świecie. Po raz pierwszy została zrealizowana blisko 130 lat temu, Polska uczestniczy w niej od 1932 roku. W czasie trwającej siedem miesięcy wystawy w pawilonach narodowych prezentowane są projekty z ponad 90 państw. W tym roku w Pawilonie Polskim została zaprezentowana wystawa Powtarzajcie za mną II - audiowizualna instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group, przy współpracy z kuratorką Martą Czyż.

Wystawa Powtarzajcie za mną II to zbiorowy portret świadków wojny trwającej w Ukrainie prezentowany w formie instalacji audiowizualnej. Składają się na nią dwie prace wideo zrealizowane w 2022 i 2024 roku. Bohaterami obydwu są cywilni uchodźcy, którzy opowiadają o wojnie zapamiętanymi dźwiękami broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia. Artyści wykorzystują tutaj formułę karaoke, jednak w tym wypadku akompaniamentem nie są znane przeboje, lecz wystrzały, kanonady, wycie i wybuchy, a tekstem — opisy śmiercionośnej broni. Tak brzmi ścieżka dźwiękowa wojny.

Artyści pokazują wojnę jako doświadczenie zbiorowe, niezależne od wieku, pochodzenia, statusu zawodowego i społecznego, oddając głos jej świadkom i skupiając uwagę na indywidualnym przeżywaniu katastrofy. Publiczność może powtarzać za świadkami dźwięki broni, ucząc się języka ich doświadczenia, lub oddalić się w zaaranżowaną, bezpieczną przestrzeń baru karaoke. Nie jest to jednak zwykły bar, jaki znamy, ale instruktażowe miejsce karaoke zagrażającej nam, jeszcze bardziej militarnej przyszłości.

60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki – La Biennale di Venezia rozpoczęła się 20 kwietnia i trwać będzie do 24 listopada 2024. Kuratorem generalnym wystawy jest Adriano Pedrosa. Komisarzem Pawilonu Polskiego jest Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Udział Polski finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved