Start aktualności Wystawa fotografii w Gdyni na 130-lecie wieży…
POWRÓT

Wystawa fotografii w Gdyni na 130-lecie wieży Eiffla

26.11.2019

Jeżeli Paryż jest miastem zakochanych, to wieża Eiffla stanowi serce tego miejsca. Majestatyczna, wznosząca się na 324 metry, będąca symbolem stolicy Francji. „Żelazna Dama” już od 130 lat budzi emocje wśród turystów i mieszkańców Paryża. Emocje nie zawsze jednoznaczne, ale tak właśnie działa sztuka – zachwyca, zadziwia, często również budzi kontrowersje. Wieżę Eiffla rozpoznaje każdy, a od 2 grudnia do 5 stycznia będziecie mieli okazję jeszcze bliżej poznać tę budowlę, podczas wystawy zdjęć Jean-Paula Lublinera – francuskiego artysty, który przez lata fotografował „Żelazną Damę”.

Nie można przyjechać do Paryża, nie odwiedzając wieży Eiffla. To miejsce, które jest jednoznacznie kojarzone ze stolicą Francji, kusi turystów niesamowitymi widokami z tarasów, stanowiąc obowiązkowy punkt każdej paryskiej wycieczki. Długie kolejki do wejścia na wieżę ustawiają się już wcześnie rano, a maleją dopiero późnym wieczorem. „Żelazna Dama” żyje również światowymi wydarzeniami, a jej iluminacje stają się jednym z symboli tragicznych lub radosnych chwil w historii globu. 

Wystawa prac Jean-Paula Lublinera obejmuje 130 fotografii jednego z symboli Paryża i stanowi unikatowe podsumowanie roku pracy francuskiego artysty. Każdego dnia wykonywał on zdjęcia, w których „Żelazna Dama” jest bohaterem sama w sobie, ale też często staje się tłem dla zwyczajnych, ludzkich historii. To niezwykłe wyzwanie Lubliner podjął w 1999 roku fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku. Jean-Paul Lubliner dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery. Podobnie jak artysta-fotograf Robert Doisneau, który uwiecznił niegdyś życie paryskie, Jean-Paul Lubliner utrwalił przejście do nowego tysiąclecia.

To nie jest zwykła wystawa, na której zobaczycie 130 ujęć jednego miejsca – tu poczujecie tętno Paryża, a wieża Eiffla stanie się jedynie pretekstem do wtopienia się w klimat ulic stolicy Francji.

Zapraszamy od 2 grudnia do 5 stycznia. Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki EXPERYMENT. 

Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 roku, wspólnie z Jean-François Bizotem, utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 roku założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie. 

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża

Wieża Eiffla miała zostać zburzona po 20 latach. Jedni twierdzili, że i tak zawali się wcześniej, a inni, że to i tak o wiele za późno. A jednak przetrwała do dziś i jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Jak do tego doszło?

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża
dr hab. Jacek Friedrich
1 grudnia 2019, godz. 16:00


Wybudowana przez inżyniera Gustave Eiffla konstrukcja była nie tylko jedną z głównych atrakcji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku. Innych kontekstów jej istnienia nie brakowało, również polityczno-społecznych. To właśnie ta wieża, w owym czasie najwyższa budowla wykonana ludzką ręką, miała symbolizować cywilizacyjny potencjał i narodowe odrodzenia Francji, która zaledwie kilkanaście lat wcześniej doznała jednego z największych upokorzeń w swoich ponadtysiącletnich dziejach – sromotnej klęski w wojnie z Prusami. 130 lat po jej otwarciu, czyli jednocześnie 110 lat od czasu, kiedy według pierwotnego planu miała zniknąć z mapy Paryża na zawsze, porozmawiamy o tym wszystkim w Centrum Nauki EXPERYMENT podczas Art&Science Cafe 1 grudnia. O wieży, ale także o towarzyszącej jej polityce i aspektach społecznych opowie dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, znakomity historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej zgłębia dzieje architektury nowoczesnej, ale także ochrony zabytków i związki między kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku.

Dyskusji towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT warsztaty, podczas których uczestnicy zbadają:
– wytrzymałość łuków – budowanie mostu samonośnego
– zjawisko korozji i sposoby jej zapobiegania
– jedną z najstarszych technik fotograficznych 
– fotografię cyjanotypową, wynalezioną w 1842 roku przez sir Johna Hershela
– nośność – jeden z podstawowy parametrów budowlanych

Uczestnicy spotkania Art&Science Cafe będą także zaproszeni na wernisaż wystawy zdjęć Jeana-Paula Lublinera „130 lat wieży Eiffla”, który odbędzie się zaraz po spotkaniu.

Dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 roku, dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku, a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 roku. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy „Niechciane dziedzictwo”, poświęconej architekturze XX wieku w Gdańsku i Sopocie (CSW „Łaźnia”, Gdańsk 2005). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved