Start aktualności Wystawa czasowa "Gdynia - Tel Awiw"
POWRÓT

Wystawa czasowa "Gdynia - Tel Awiw"

30.09.2019
GRAFIKA: M. WŁADYKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Źródło: NA KOLAŻU, NA PLAMACH KOLORU NIEBIESKIEGO, ŻÓŁTEGO I POMARAŃCZOWEGO, WIDNIEJĄ: SYLWETKA STATKU, BUDYNEK MODERNISTYCZNY, PALMY, MONETA, CHŁOPIEC, TROJE DOROSŁYCH W STROJACH PLAŻOWYCH, WIELBŁĄD

Gdynię od Tel Awiwu dzieli blisko 3000 kilometrów. Mimo geograficznego dystansu, miasta łączy zaskakująco wiele podobieństw. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat i w szybkim tempie stały się eleganckimi kurortami oraz nowoczesnymi portami. Wystawa do 3 lutego 2020 roku w Muzeum Polin.

Wyróżnia je charakterystyczna, modernistyczna architektura. Spoiwem okazuje się także wspólna, polsko-żydowsko historia. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury.

Zabieramy Was w podróż po nadmorskich miastach wybudowanych niemal od podstaw na początku XX wieku. Oba odegrały podobną rolę w historii Izraela i Polski. Reprezentowały marzenia i  aspiracje państw, których jeszcze kilka lat wcześniej nie było na mapach. Tel Awiw założony w 1909 roku i wzniesiony w dużym stopniu w okresie Mandatu Brytyjskiego Palestyny nazywano "pierwszym miastem hebrajskim". Gdynia, którą budowano od 1920 roku, mianowano "polskimi wrotami na świat". Jako nowoczesny port, miała być bramą wyjazdową dla towarów i ludzi. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, pod honorowym patronatem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i burmistrza Tel Awiwu Rona Huldaia, a także Ambasady Izraela w Polsce.

Więcej https://www.polin.pl/pl/gdynia-tel-awiw


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved