Start aktualności Wystawa *Crazy Polish Communist-Inspired Design* 9…
POWRÓT

Wystawa *Crazy Polish Communist-Inspired Design* 9 - 30 września 2014 Bruksela

17.07.2014

Oryginalne pomysły i projekty inspirowane  z czasów polskiego komunizmu! Nowatorska prezentacja eksponatów! *Art in the Box* (sztuka w pudełku). Dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu! Bez biletów wstępu! Dla każdego!

*Klimat wystawy*
Polski design z lat 50. i 60. w nowej odsłonie. Nowatorskie pomysły, oryginalne i ciekawe wzory. Pomimo zamkniętych granic, wbrew powszechnej opinii, polskie wzornictwo okresu komunizmu radziło sobie nadzwyczaj dobrze. Niedostępność materiałów i systemowe ograniczenia, z którymi twórcy tamtego okresu ciągle mieli do czynienia, paradoksalnie otworzyły drogę do kreatywności. Stworzenie czegoś z niczego było punktem wyjścia dla wielu oryginalnych PRL-owskich projektów. Wiele z tych zapomnianych wzorów przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Młode pokolenie twórców powraca do designu z czasu PRL i odkrywa go na nowo, odtwarzając najlepsze wzory z tamtego okresu. Wycinek najciekawszych projektów oraz swoisty klimat minionych czasów zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu *Brussels DesignSeptember* na jedynej w swoim rodzaju galerii ulicznej.

*Forma wystawy*
Sztuka w pudelku - Art in the Box. Na ulicy wiele się dzieje, to tu toczy się prawdziwe życie. Stad też pomysł zaprezentowania wystawy właśnie na ulicy, w specjalnie  zaprojektowanych do tego celu budkach. *Art in the Box* to nowy sposób wyjścia sztuki do ludzi. To sposób na to, żeby każdy przechodzień miał możliwość obejrzenia eksponatów. Budki, rozmieszczone będą w popularnych i często uczęszczanych miejscach Brukseli. Charakterystyczny wzór i oświetlenie pomogą przyciągnąć uwagę przechodniów i skupić ją na prezentowanych obiektach.  Oryginalny design, w czasach PRL niedostępny  dla odbiorców spoza  systemowego obszaru, a później wyparty i zapomniany, w końcu zostanie  zaprezentowany szerszej publiczności.


*Prezentowane obiekty*
Dobry design obroni się sam. Wzornictwo w czasach PRL obok walorów estetycznych miało przede wszystkim charakter użytkowy. Miało służyć Polakom na codzień. W ramach *Crazy Polish Design* prezentujemy zatem codzienną sztukę użytkową. Pokażemy cztery kategorie produktów - lifestyle, kids, recycling, oraz health. Charakterystyczne krzesła i stoliki, kosmiczny rower, odjechane kubki, wyrolowane dywaniki i inne PRL-owskie gadżety zawisną na kilka tygodni w brukselskiej budkowej czasoprzestrzeni. Czas na nowe spojrzenie na polski design i małą podróż w przeszłość!

*Uczestnicy i organizatorzy*
Projekt budek - D44 Architecture, d44.be
Projekt plakatu - Krzysztof Iwański
Polish Tourist Organisation
Lodzkie House
Institut Polonaise
City of Łódź

*Lokalizacja budek*
Rue du Vieux Marché aux Grain/rue Antoine Dansaert, 1000 Brussels
Square Marie-Louise 2, 1000 Brussels
Solidaroność Square, 1000 Brussels (in front of European Parliament)

 


Autor:

Agnieszka Gansiniec
agansiniec@d44.be


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved