Start aktualności Wystawa „Jacek Lenart. Architektura”
POWRÓT

Wystawa „Jacek Lenart. Architektura”

03.02.2020

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Jacek Lenart. Architektura” oraz Spotkanie z jej bohaterem, laureatem prestiżowej Honorowej Nagrody SARP. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 4 lutego 2020 roku o godzinie 19.00 w TRAFO Trafostacji Sztuki (notabene gmachu autorstwa Lenarta). Na wernisaż oraz Spotkanie – wstęp wolny. Wystawę prezentującą architektoniczne projekty Jacka Lenarta będzie można oglądać jedynie przez trzy dni, do czwartku 6 lutego 2020. 

HONOROWA NAGRODA SARP to niezwykle prestiżowy tytuł, przyznawany od 1966 roku architektowi (bądź zespołowi architektonicznemu) za szczególny wkład w rozwój polskiej architektury. W środowisku architektonicznym jest to niewątpliwie najbardziej nobilitująca nagroda w kraju. Nagrodzenie architekta Jacka Lenarta to nie tylko wyraz uznania dla indywidualnych osiągnięć projektanta, a także kolejny przejaw rosnącego znaczenia Szczecina na architektonicznej i kulturalnej mapie Polski. Krótka ekspozycja zaprezentuje dorobek laureata, towarzyszyć jej będzie program spotkań i prelekcji. Istotnym elementem dokonań Jacka Lenarta jest sam budynek Trafostacji Sztuki. Architekt jest autorem koncepcji gruntownej przebudowy i renowacji zabytkowego, poprzemysłowego budynku przy ul. Św. Ducha 4, w którym mieści się obecnie największa publiczna galeria sztuki współczesnej w regionie.

Wystawa odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Szczecina i została dofinansowana przez Miasto Szczecin.


JACEK LENART
mgr inż. architekt

Studia architektoniczne na Politechnice Szczecińskiej oraz studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej.

Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP od 1978 roku; Członek Honorowy Bund Deutscher Architekten BDA. Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w latach 1997-2003 oraz 2012-2020. Wielokrotnie członek organów SARP oraz Izby Architektów RP. Wielokrotny przedstawiciel Polski  w organizacji EUROSAG oraz w Radzie Architektów Europy ACE; Doradca Rządu RP w dziedzinie wzajemnego uznawania kwalifikacji w zawodzie architekta. 

Projektant w „Miastoprojekt - Szczecin” w latach 1977-1988; Praca dydaktyczna na Politechnice Szczecińskiej od 1981 do 198roku; Architekt Miasta Szczecin w latach 1989 – 1990. 

Współzałożyciel i projektant w pracowni architektonicznej „STUDIO A4” w Szczecinie (od 1990 roku).

Laureat nagród polskich i zagranicznych za twórczość architektoniczną, m.in. w Polsce: „Modernizacja Roku”, „Życie w Architekturze”, Nagroda Roku SARP, Nagroda Prezesa UMiRM, Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin, Nagroda Fundacji Twórców Architektury, Nagroda Architektoniczna Tygodnika „Polityka”, Nagroda Stowarzyszenia Producentów Betonu, a także Europejska Nagroda Mies van de Rohe oraz Nagroda Honorowa SARP za całokształt twórczości. Najważniejsze realizacje:
– kwartał zabudowy XIX w. „turzyński”, rewitalizacja, Szczecin 
- Zabudowa kwartału staromiejskiego, Stargard Szczeciński,
- Galeria Sztuki Współczesnej TRAFO w Szczecinie                           
- Nowa Filharmonia w Szczecinie, razem z EBV (Hiszpania), 
- Centrum Koncertowo–Konferencyjne JORDANKI w Toruniu, razem z MENIS Arquitectos, Hiszpania,
- obiekty pofabryczne STOEWER i POLMO, rewitalizacja, Szczecin,  

Sędzia konkursowy SARP od 1984. Sędzia w konkursach międzynarodowych na budynek Rady Europy w Brukseli oraz na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także w konkursach na Centrum Dialogu Przełomy (oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie) oraz rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. 

 

 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved