Start aktualności Wyniki konkursu na Pomnik Żołnierzy Wyklętych we…
POWRÓT

Wyniki konkursu na Pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

14.06.2020

Jak przedstawić symbolicznie wszystkich Żołnierzy Wyklętych, bohaterów działających w konspiracji, często anonimowych, osamotnionych, osaczonych, zaszczutych, więzionych i wymazanych?

Jak stworzyć dzieło sztuki rzeźbiarskiej, będące jednocześnie nowoczesną kompozycją wzbogacającą przestrzeń w mieście w dzień i w nocy, oglądaną często tylko z okien samochodu lub komunikacji miejskiej?

Jak uruchomić wyobraźnię, wzruszyć artystyczne doznania, pokazać głębię przekazu, oddać cześć bohaterom, wywołać zadumę i wzbudzić uczucie szacunku dla ich losu, jednocześnie dając czytelny przekaz dla młodych pokoleń?


Autorską ideą w odpowiedzi na te pytania jest stworzenie unikatowych rzeźb z grubego szkła artystycznego - tworzywa,  które w sposób żywy, tajemniczy i wyjątkowy porusza wyobraźnię i niezmiennie  przez całą dobę gra światłem i cieniem. Monumentalne szklane odlewy z autorską szarą graficzną warstwą malarską, nawiązywać będą w charakterze do starych zdjęć żołnierzy. Szklane artystyczne monumentalne rzeźby - sylwetki żołnierzy w skali 1:1 umieszczone są w prostopadłościanach, także ze szkła artystycznego, bezpiecznego - hartowanego, o piecowej autorskiej fakturze.

Takie rozwiązanie plastyczne tworzy bryły - wielowymiarowe rzeźby z tajemniczymi szarymi szklanymi postaciami wewnątrz, a przede wszystkim, z niekończącą się grą światła i cienia, oraz subtelnych efektów optycznych, powstających dzięki różnym fakturom, różnicom przeźroczystości i grubości w piecowych szkłach. Postaci ustawione są wewnątrz brył w różnych kierunkach. Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci, są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władzę.

Postaci nie stawiamy na cokołach. Bohaterscy Żołnierze Wyklęci są wśród nas, jak uczciwi i prawi ludzie. Bryły otaczające postaci są jednak wyższe, podkreślając ich szlachetność ducha, i dodatkowo nawiązując skalą do dużego, urbanistycznego kontekstu placu. Nie widzimy dokładnie ich twarzy, nie mamy podpisów ze stopniem wojskowym, nie wyróżniamy imieniem i nazwiskiem, datą śmierci... ale odczuwamy ich strach i sytuację bez wyjścia. Uświadamiamy sobie ich tragiczne i beznadziejne położenie ograniczające swobodę życia, ich doświadczenia i dramaty, zaszczucie, osamotnienie, aż w końcu często więzienie, celę i śmierć.

Rzeźb jest dziewięć, każda inna, swobodnie ukształtowana w piecu. Ustawione równo na placu w „wojskowym” porządku i szyku świetliste bryły o wysokości ok. 3 metrów już z daleka bez wątpienia kojarzą się z żołnierzami.

Planowane założenie pomnikowe, wraz z całościowym rozwiązaniem małej architektury, oświetlenie placu i podświetlenie rzeźb oraz istniejąca i projektowana zieleń wzbogaci ten dość ciemny i zaniedbany obecnie fragment przestrzeni publicznej miasta, tworząc nową jakość za dnia i po zmroku, jednocześnie oddając cześć bohaterom - Żołnierzom Wyklętym.

Projekt: arch. Tomasz Urbanowicz & arch. Konrad Urbanowicz.


Zapraszamy do zapoznania się z projektem:
http://www.archiglass.com.pl/pl/szklo-w-architekturze/  

Nagrodzone projekty konkursowe do zobaczenia są również w dniach 13 – 21 czerwca na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch etapach, a jury obradowało w 18-osobowym składzie: dr Bartłomiej Świerczewski, prof. Stanisław Ułaszewski, Kazimierz Kimso, Jarosław Krauze, Piotr Maryński, Damian Mrozek, prof. Michał Jędrzejewski, prof. Jacek Dworski, prof. Janusz Kucharski, prof. Zbigniew Makarewicz, prof. Waldemar Wawrzyniak, Piotr Fokczyński, prof. Krzysztof Szwagrzyk, dr Andrzej Drogoń, dr Katarzyna Pawlak-Weiss, prof. Włodzimierz Suleja, Marek Mutor, Ilona Gosiewska.

 


Autor:

Tomasz Urbanowicz
archiglass@gmail.com


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved