sesja publiczna
piątek 26 kwietnia 2024, godzina 17.00
Od końca XIX wieku do wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku krajobraz Breslau/Wrocławia i potrzeby przestrzenne jego mieszkańców zmieniały się kilkakrotnie. Znaczącą rolę w projektowaniu i rozwoju miasta odegrali żydowscy architekci i inwestorzy. Same budynki oraz historie, które kryją się za ich powstaniem, a także kariery ich autorów są wciąż w dużej mierze niezbadane, a przecież dostarczają interesujących spostrzeżeń na temat transformacji nowoczesnej metropolii, warunków społecznych i ekonomicznych miasta oraz pozycji mniejszości w jego społeczeństwie.
Razem z Fundacja Urban Memory - The Urban Memory Foundation i Judaistyka - Uniwersytet Wrocławski serdecznie zapraszamy na sesje publiczną Wykluczenia przestrzenne w przedwojennym Breslau/Wrocławiu.
W rozmowie udział wezmą: dr hab. Jerzy Ilkosz (Muzeum Architektury we Wrocławiu), prof. Vladimir Šlapeta (Politechnika w Brnie - Wydział Architektury, Czechy), Daniel Ljunggren (Uniwersytet w Göteborgu - Wydział Konserwacji Zabytków, Szwecja). Moderuje prof. Tim Buchen (Katedra Judaistyki i.m. Tadeusza Taubego, Uniwersytet Wrocławski).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://bit.ly/3Jsk2iX