Start aktualności wykłady RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ w ramach projektu…
POWRÓT

wykłady RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ w ramach projektu SYNCHRONIZACJA

03.07.2014
Kibbutz Kerem Shalom
Źródło: Archiwum Fundacji Bęc Zmiana
Czas: 7.07.2014 (poniedziałek) godzina: 18:00
Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul.Pańska 3 (Pawilon Emilia)

Na terenie Izraela w 275 kibucach mieszka dziś 143 tys. osób co uznawane jest za historyczny rekord. Co jest powodem tak dużej potrzeby powrotu do wspólnoty, nawet w sytuacji kiedy pierwotna idea kibucu uległa rozmyciu w neoliberalizmie? Jaką rolę odgrywa architektura w kształtowaniu relacji społecznych i jak bardzo może wpływać na proces formowania się relacji wspólnotowych? Seria wykładów skupi się na relacji jaka powstaje pomiędzy architekturą i społeczeństwem. Główny wykład, dotyczący kibucu jako laboratorium kreowania wspólnoty wygłosi architekt i kurator YUVAL YASKY.

Godzina 18:00, „Budynki dla wspólnoty. Architektura kibuców dziś”, Konrad Pustoła, Mikołaj GrospierrePrezentacja materiału zdjęciowego zebranego w Izraelu w 2014  

Godzina 18:30, „Kibuc na Grochowie w latach 20. I 30.”,
Stowarzyszenie im. Szymona An-skiego
Jeden z najbardziej znanych kibuców europejskich mieścił się na obrzeżach Warszawy, na Grochowie. W latach 20. oraz 30. młodzież żydowska chcąca wyjechać do Palestyny, często decydowała się na dłuższy pobyt w ośrodkach przygotowawczych m.in. na terenie Polski. Niektóre z tych ośrodków nie były jedynie miejscami przejściowymi, ale stawały się prawdziwymi, wzorcowymi kibucami, w których wcielano idee wspólnej pracy i nowego ładu społecznego.

Godzina 19:00, Yuval Yasky, "Kibuc: Architektura bez precedensu"
Yuval Yaski, architekt, kurator, dziekan Wydziału Architektury Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie, przedstawi ewolucję architektury kibucowej w XX i XXI wieku. Zaprezentuje projekty wybranych architektów, imigrantów z Europy środkowo-wschodniej i opisze związki pomiędzy społecznym eksperymentem, a koncepcjami architektonicznymi, które miały mu służyć. Opowie też o współczesnym odrodzeniu kibuców jako jednej z opcji alternatywnego stylu życia dla młodych Izraelczyków.

Wykłady są częścią projektu Synchronizacja, który w tym roku bada przykłady projektowania przestrzeni wspólnej opartej na wspólnocie, wartościach budujących więzi międzyludzkie, wzmacniającej je i sprzyjającej nowatorskim sposobom organizowania się społeczeństw.

<<< Kibbutz Kerem Shalom - Jadalnia i Klub. Mikołaj Grospierre, 2013.

SYNCHRONICITY – PROJEKTY DLA PRZYSZŁOŚCI
Synchronizacja to realizowane od 2008 roku przedsięwzięcie, w którym głos mają artyści, architekci i badacze poszukujący rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni współczesnych miast: projektowych, społeczno-politycznych, ekonomicznych, estetycznych i emocjonalnych //www.synchronicity.pl Projekt jest realizowany dzięki dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved