Start aktualności Wykład i dyskusja "Wstęga Pamięci - Pomnik AK…
POWRÓT

Wykład i dyskusja "Wstęga Pamięci - Pomnik AK w Krakowie" - Alexander Smaga, 25.09.14, godz. 18:00

16.09.2014

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wykład Alexandra Smagi, wiedeńskiego rzeźbiarza i architekta, współautora zwycięskiej pracy konkursowej na pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który ma stanąć na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w Krakowie, w planowanym tam Ogrodzie Pamięci Narodowej. Wykład odbędzie się we czwartek, 25 września 2014, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

"Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne były unikatowym wydarzeniem o światowej skali. W żadnym z okupowanych w Europie państw alianckich, siła oporu nie osiągnęła takiego wymiaru. Inspirowaliśmy się przede wszystkim najważniejszymi pomnikami w Polsce, ale też miejscami w Normandii i w Południowej Anglii. Są to duże, otwarte przestrzenie z odpowiednim otoczeniem, które wzmacnia wyraz pomnika. Powstaje szczególne miejsce dla oddawania hołdu i kontemplacji. Pomnik łączy w sobie tradycje i współczesność. Opracowanie projektu technikami cyfrowego projektowania oraz metodami referencji kartograficznych."

Projekt zyskał uznanie Sądu Konkursowego za „koncepcję odpowiadającą na przesłanie ideowe i przedstawione motywacje dotyczące szczegółowej lokalizacji i uformowania pomnika wraz z otoczeniem”. Zdaniem jury „koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. 'wstęgą pamięci' w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna”. Przestrzeń ta „wraz z umieszczonym akcentem na osi proponowanej alei pamięci AK, stanowi o jego oryginalności przestrzennej, społecznej i artystycznej”. Inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerem w Polsce jest biuro: AiR Jurkowscy – Architekci Sp. z o.o.

Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z udziałem zaproszonych gości i publiczności.

Alexander Smaga, urodzony w 1976 w Wiedniu, w polskiej rodzinie emigracyjnej. Ukończył studia architektury na Politechnice Wiedeńskiej u Wiliama Alsopa z wyróżnieniem. Studiował w Paryżu w École Nationale Supérieure d'Architecture de Versailles i na Akademii Sztuk Pięknych (Universität für Angewandte Kunst) u Wolfa Prixa w Wiedniu. Pracuje jako samodzielny architekt i designer. Jest współzałożycielem studia architektonicznego CSA w Wiedniu. Pracował nad wieloma projektami i konkursami architektonicznymi w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Niemczech i w Austrii. W maju ubiegłego roku wygrał wraz ze swoim zespołem projektanckim konkurs na Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego pod Wawelem. Żyje i pracuje w Wiedniu i w Krakowie.


Autor:

SARP Kraków
sarp@sarp.krakow.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved