Start aktualności Wspólna Inicjatywa Architektoniczna czyli niesienie…
POWRÓT

Wspólna Inicjatywa Architektoniczna czyli niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym w usuwaniu barier architektonicznych

29.03.2017

Kiedy studia to za mało!

Wspólna Inicjatywa Architektoniczna to projekt, którego celem jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym w usuwaniu barier architektonicznych, organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych, Wydział Architektury PWr i Koło Naukowe Pop-Arch, przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Wydarzenie kierowane jest do studentów chcących zgłębić tajniki projektowania uniwersalnego oraz do osób, które potrzebują zmian w swoim mieszkaniu lub domu z powodu posiadanych różnego rodzaju niepełnosprawności - ich samych lub członków ich rodziny.

Młodzi architekci chętnie uczestniczą w tym przedsięwzięciu, gdyż jest to szansa nie tylko na zdobycie wiedzy, ale także do wykonania własnego projektu, który w przyszłości ma szansę na realizację.

Poszczególne działania warsztatowe stworzone zostały tak, by poprzez praktyczne ćwiczenia, połączone z dyskusjami, zwracały uwagę na złożoność procesu projektowania studentom złożoność projektowania „dostępnego dla wszystkich”. Kreatywność młodych projektantów zostanie skierowana w stronę zidentyfikowania i zdiagnozowania problemu oraz jego prawidłowego rozwiązania.

Jak wziąć udział?

W piątek, 31 marca na Politechnice Wrocławskiej organizowane jest spotkanie informacyjne (https://www.facebook.com/events/121688761698067/) – zarówno dla studentów zainteresowanych inicjatywą, organizacji pozarządowych oraz osób, które tych zmian potrzebują najbardziej.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach dla studentów jest wysłanie “wstępniaka” , którego temat brzmi: „UNIWERSALNOŚĆ”. Forma jest dowolna. Nadsyłanie zgłoszeń odbywa się elektronicznie na skrzynkę: kn.poparch.wstepniak@gmail.com . Organizatorzy czekają na nie do 12 kwietnia 2017roku.

 

Warsztatowe info point:

21 kwietnia MOPS zaprasza osoby niepełnosprawne, zainteresowane uczestnictwem w projekcie, na szkolenie z tworzenia wniosków o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych. Tego samego dnia przyszli inwestorzy podpiszą umowy ze studentami, którzy zobowiążą się w ten sposób do stworzenia dla nich projektu i kosztorysu jego realizacji.

22 kwietnia zaczną się warsztaty i szkolenia przeznaczone dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W tym roku obejmą one cztery soboty.

Pierwsza z nich upłynie na szkoleniach, wykładach i akcji miejskiej. Aby przygotować projekty, które spełnią oczekiwania osoby z niepełnosprawnością, studenci muszą się bowiem sporo nauczyć.

Prelekcje dla studentów poprowadzą m.in. eksperci z firm, które są partnerami strategicznymi Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej oraz doświadczeni architekci. Poruszane będą tematy projektowania ścieżek orientacji i map dotykowych dla osób niewidomych prowadzonych przez firmę S2 projekt. Wykład o prawidłowym dostosowywaniu łazienek przeprowadzą przedstawiciele firm: Geberit oraz Lehnen.

Zgłebimy również tajniki wiedzy na temat percepcji człowieka, czyli dlaczego akustyka i odbiór światła jest ważnym elementem podczas rozważań projektowych. Informacjami w tym temacie podzieli się z nami przedstawiciel firmy Barrisol.

Kolejne elementy programu to już trzy soboty (7, 13 i 20 maja), które studenci w całości przeznaczą na projektowanie. Wiedzą i doświadczeniem będą im służyć tutorzy – oprócz Natalii Ratajczak-Szponik, także architektka Agnieszka Marek, absolwentka Wydziału Architektury PWr i Łukasz Daleczko, doktorant.

 

Wspierają nas:

W tegorocznej edycji projektu WIA firmy Geberit i Lehnen zdecydowały także o ufundowaniu wyposażenia łazienki dla najlepszego studenckiego projektu takiego pomieszczenia. Oznacza to, że osoba, dla której studenci stworzą najciekawszy zdaniem jury projekt, nie będzie musiała w swoim kosztorysie uwzględniać wydatków na wyposażenie łazienki.


Partnerami strategicznymi Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej są firmy Barrisol, Geberit, S2 Projekt i Lehnen. Inicjatywę wspierają także (m.in. fundując nagrody i upominki dla studentów) Stowarzyszenie Integracja, Portal WWW.Architekci.pl, Wydawnictwo Karakter, Derowerk, Polish Lody i Grunwald24 oraz Sektor3, Stowarzyszenie paraArtystycznej Fotografii (SpAF) i Laboratorium Tyfloinformatyczne PWr."
 
Dziękujemy za pomoc i wsparcie.

Autor:

Karolina Kołpaczyńska
kn.poparch@gmail.com


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2018 Architekci.pl All Rights Reserved