Start aktualności Władysław Wincze i Spółdzielnia Artystów ŁAD - wykład…
POWRÓT

Władysław Wincze i Spółdzielnia Artystów ŁAD - wykład w Muzeum Architektury

14.01.2020
Meble W. Winczego na wystawie XXX-lecia "Ładu", Zachęta, 1956, fot. Marek Holzman, "Polska", nr 2(30), 1957

zapraszamy na wykład dr. Tomasza Mikołajczaka zatytułowany "Władysław Wincze i Spółdzielnia Artystów ŁAD". Wykład jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie "Władysław Wincze. Wnętrza", prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 1 marca br. 

Władysław Wincze i Spółdzielnia Artystów ŁAD - wtorek, 21 stycznia 2020 r., godzina 18.00, Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5, wstęp wolny. 

Więcej informacji o programie towarzyszącym wystawie tutaj: Blok #3 | Rzemiosło.

Założona w 1926 roku Spółdzielnia Artystów „Ład”, skupiająca się na kształtowaniu architektury wnętrz i sztuki użytkowej, szybko stała się jednym z wiodących stowarzyszeń twórczych przedwojennej Polski. Celem Spółdzielni, zrzeszającej w głównej mierze profesorów i absolwentów warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (późniejszej Akademii), było - jak głosił statut - „dążenie do doskonałości formy, surowca i wykonania”. Spory rozgłos i zainteresowanie, szczególnie w kręgach wielkomiejskiej inteligencji, przyniosły „Ładowi” oryginalne projekty mebli, ceramiki i tkanin, wywodzące się z polskiej tradycji artystycznej, podkreślające walory rodzimych surowców. Twórcy zrzeszeni w Spółdzielni przyczynili się także do opracowania oficjalnej identyfikacji wizualnej II Rzeczypospolitej, projektując wnętrza gmachów państwowych i wyposażenie polskich placówek dyplomatycznych. Reprezentacyjność i dekoracyjność projektów artystów i artystek starszego pokolenia odrzucali młodsi twórcy działający w szeregach „Ładu”, którzy starali się uwzględniać zmienne warunki życia społecznego, respektować wymogi użyteczności i zachowywać umiar w stosowaniu środków zdobniczych. Wykład koncentrować się będzie na przedstawieniu artystycznych idei środowiska Spółdzielni Artystów „Ład” i ich związku z twórczością Władysława Winczego.


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved