Start aktualności Wietrzenie Magazynów - Traktat Witruwiusza
POWRÓT

Wietrzenie Magazynów - Traktat Witruwiusza

28.01.2020

start w niedzielę 9 lutego 2020, od godziny 11.00

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

 

Obok średniowiecznych kamiennych detali architektonicznych, na kolekcję Muzeum Architetury we Wrocławiu składają się także wyroby rzemiosła artystycznego (między innymi witraże, piece, ceramika architektoniczna i stropy), rzeźba drewniana, bogate zbiory grafiki od średniowiecza do XX wieku, liczne projekty architektoniczne, fotografie, dzieła współczesnej plastyki, wyroby wzornictwa przemysłowego oraz modele. Na co dzień większość z nich przechowywana jest w muzealnych magazynach i niedostępna dla zwiedzających. Wietrzenie Magazynów to nowy projekt, w ramach którego pragniemy pokazać naszym gościom najcenniejsze i najciekawsze zabytki z bogatej kolekcji muzeum, która dziś liczy sobie równo 524 tysiące 754 obiekty!

 

Pierwszym eksponatem, który już od 9 lutego udostępnimy zwiedzającym, będzie słynny traktat Witruwiusza „O architekturze ksiąg dziesięć”, będący do dziś nieocenionym źródłem wiedzy o budownictwie starożytnych Greków i Rzymian. Egzemplarz ten ukazał się w 1548 roku w Norymberdze, w witrynie wydawniczej Johanna Petreiusa i jest pierwszym niemieckim przekładem (autorstwa Walthera Hermanna Ryffa) owego traktatu. Część tekstową starodruku wzbogaca około 190 drzeworytów. Księgę będzie można oglądać w muzeum od niedzieli 9 lutego, w specjalnej gablocie, zaprojektowanej do tego celu przez studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a wykonanej przez Onimo Makiety Architektoniczne. 

W tym dniu odbędą się również dedykowane Traktatowi warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentacja obiektu przygotowana przez Agatę Kaczmarek - opiekunkę dzieła i kierowniczkę Działu Architektury Średniowiecznej i Nowożytnej naszego muzeum.

 

Spotkanie z Traktatem Witruwiusza w Muzeum Architektury:

 - niedziela, 9 lutego 2020, godz.11.00 - Traktat Witruwiusza, warsztaty plastyczne dla dzieci  - obowiązują zapisy na edukacja@ma.wroc.pl, wstęp wolny;

 - niedziela, 9 lutego 2020, godz. 12.00 - prezentacja Traktatu Witruwiusza w formie krótkiego wykładu o historii i wartości Księgi, wstęp wolny.

Traktat Witruwiusza będzie można zobaczyć w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 9 lutego do 1 marca 2020 roku.

 

Więcej informacji:

http://ma.wroc.pl/pl/artykul/wietrzenie-magazynow-traktat-witruwiusza/

https://www.facebook.com/events/2386451691404354/

 


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved