Start aktualności Wielkomiejscy. Jak Europa Środkowa śniła o mieście…
POWRÓT

Wielkomiejscy. Jak Europa Środkowa śniła o mieście – wykład dr hab. Agnieszki Karpowicz

24.04.2019

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach programu towarzyszącego wystawie Czas przełomu poświęcony środkowoeuropejskim fantazjom na temat miasta przyszłości, który wygłosi dr hab. Agnieszka Karpowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Czas i miejsce: 2019-05-07, godz. 18:00, MCK Kraków

„Jeśli chodzi o powietrze, to może na wzór wodociągów zbudowane zostaną tlenociągi, które będą sprowadzały tlen z warstw atmosferycznych unoszących się wysoko nad domami albo też z odległych lasów zamiejskich. A może i to okaże się czymś za prostym, i w samym mieście istnieć będzie specjalny zakład, fabrykujący tlen do oddychania i rozsyłający go swoim konsumentom w podobny sposób, w jaki czynią to obecnie gazownie i elektrownie. Ale mniejsza o iksy przyszłości” – w tej fantazji Tadeusza Peipera o nowoczesnym mieście skupia się jak w soczewce wyobraźnia awangardowa regionu, krążąca wokół modernizacyjnych i urbanizacyjnych projektów. Jednak podobnie jak inne, miejskie sny tamtej epoki, uwypukla ona również problemy, z jakimi awangardowe marzenia zderzały się w różnych miastach Europy Środkowej.
 

Dr hab. Agnieszka Karpowicz – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich IKP. Zajmuje się antropologią literatury i historią kultury XX wieku w perspektywie komunikacyjnej, a zwłaszcza (neo)awangardowymi praktykami językowymi, literaturą, sztuką i twórczością XX wieku, a także ich związkami z kulturą miejską i przestrzenią. Autorka książki Kolaż. Awangardowy gest kreacji (2007). Ostatnio współredaktorka i współautorka m.in.: Awangarda/Underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej (2018) i Almanach antropologiczny. Communicare. Miasta/Awangardy, t. 7 (2018). Kierowała projektami grantowymi „Twórczość słowna w perspektywie antropologicznej: media, gatunki, praktyki” (KBN/NPRH) i „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura” (NPRH). 

DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved