Start aktualności Wernisaż wystawy URBmANIA. W poszukiwaniu miasta. Wystawa…
POWRÓT

Wernisaż wystawy URBmANIA. W poszukiwaniu miasta. Wystawa projektów B2 STUDIO

21.02.2024

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków oraz B2 Studio zapraszają na wernisaż wystawy URBmANIA. W poszukiwaniu miasta. Wystawa projektów B2 STUDIO. 

Miejskość, miasto (urbs), to coś czego poszukujemy od początku naszej działalności. Dlaczego nas to interesuje, dlaczego staje się niemalże naszą obsesją ( manią ) ? Bo miasto stało się miejscem życia dla większości ludzkości, a jednocześnie na naszym podwórku tak bardzo brakuje myślenia o mieście jako całości.

Miasto rozumiemy jako miejsce spotkań (interakcji), miejsce do życia  i wreszcie miejsce wzajemnego odziaływania, współzależności (interferencji) poszczególnych  jego elementów przestrzennych, fizycznych ale także niematerialnych, kulturowych.

Tworząc trwałe, mimo przemijalności, przestrzenie, czujemy odpowiedzialność za nie zdając sobie jednocześnie sprawę z ograniczonych możliwości naszego indywidualnego oddziaływania i biorąc to pod uwagę 
w naszych decyzjach projektowych. Wiemy, że jesteśmy częścią procesu a nie twórcą przedmiotu/rzeczy.

Szukamy miasta uprawiając architekturę i urbanistykę coraz bardziej zdając sobie sprawę, że to ta druga dziedzina jest trwalsza i bardziej decydująca o sukcesie w tym poszukiwaniu.

Cała trudność, ale i piękno, tej działalności polega na osiąganiu niematerialnych celów (emocje, wrażenie, zrozumienie … itp.) za pomocą stricte materialnych, konkretnych środków, poprzez ich odpowiednie zastosowanie, zestawienie, zharmonizowanie. To nasze poszukiwanie miasta jest także spowodowane tęsknotą za tym czego potrzebujemy, czego mamy zbyt mało i czego nasza najbliższa rzeczywistość tak bardzo nie rozumie (wbrew deklaracjom) i nam nie daje.

Niniejsza wystawa jest taką ad hoc stworzoną ilustracją tych poszukiwań. Zestawiliśmy trochę przeszłości, trochę teraźniejszości i trochę przyszłości którą wciąż, uparcie staramy się zapełnić.

 

arch. Józef Białasik, B2 Studio

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 22 lutego 2024 o godzinie 18:00 w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków przy placu Szczepańskim 6.


Autor:

SARP Kraków
sarp@sarp.krakow.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved