Start aktualności Wernisaż wystawy "Architektura polska dzisiaj"…
POWRÓT

Wernisaż wystawy "Architektura polska dzisiaj" - 11 października 2017

09.10.2017

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wystawę “Architektura polska dzisiaj” towarzyszącą Międzynarodowemu Biennale Architektury Kraków 2017. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 11 października 2017, o godz. 19:00, w Sali Baltazara Fontany w Muzeum Historycznym Miasta Krakow, Rynek Główny 35 w Krakowie. 


"Jeżeli ktoś uważa, że zadaniem architekta jest stworzenie budynku, jakiego nikt dotąd nie zrobił, to znaczy, że nic nie rozumie [...]. Architektura to nie jest zabawa w formę. To sztuka tła." [arch. Henryk Buszko]

"Stowarzyszenie Architektów Polskich obchodzi w tym roku 140 rocznicę istnienia, licząc od powstania (w 1877 roku) organizacyjnego protoplasty SARP — Krakowskiego Towarzystwa Technicznego i jego Sekcji Architektonicznej. Jubileusz ten, jak i organizowane właśnie przez SARP Oddział Kraków Międzynarodowe Biennale Architektury, dają asumpt do niniejszej wystawy. Wystawa powstała we współpracy z Miastem Kraków, realizującym ambitne programy rewitalizacji i z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział w Krakowie, jako organizator wystawy, jest wdzięczny Miastu i Muzeum za możliwość prezentacji swej wizji najnowszej polskiej architektury pod ich auspicjami.
Wystawa ta próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje dzisiaj w Polsce architektura powściągliwości i umiarkowania, architektura pełna respektu wobec wielowarstwowego kontekstu, historii, topografii, kultury miejsca — genius loci? Wydaje się ono sensowne z uwagi na liczne, spektakularne realizacje obiektów kulturalnych po roku 2004, ale i ze względu na powszechne rewitalizacje. Kuratorka dostrzega zdecydowaną potrzebę dyskrecji, subtelności, uspokojenia architektury, niezależnie od stylu, czy też języka ekspresji, jakim operuje. Kultura architektoniczna powinna dążyć do zharmonizowania, restytucji ładu krajobrazu, miejskiego i wiejskiego, tak brutalnie rozdartego przez koleje losu w ostatnim stuleciu. Wielu znakomitych architektów polskich i realizujących w Polsce wydaje się podzielać pogląd o konieczności restytucji powściągliwości i powrocie do utraconej stosowności. Skromnie a ściśle ujął to np. architekt Zbigniew Maćków, mówiąc o swym budynku we Wrocławiu: „Takie cerowanie miasta, które kiedyś już było”. Wystawa zaprezentuje ponad dwadzieścia realizacji z ostatnich lat: od szkiców do dokumentacji fotograficznych i modeli."
 

[dr arch. Marta A. Urbańska, Sekretarz ZO SARP Kraków, Pełnomocnik ZG SARP ds. dziedzictwa historycznego]
 

 

Wystawa prezentowana będzie do 12 listopada 2017. Więcej informacji:  FB SARP Kraków

 


Autor:

SARP O/Kraków
sarp@sarp.krakow.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved