Start aktualności Wejdźmy do portu | spacery architektoniczne podczas…
POWRÓT

Wejdźmy do portu | spacery architektoniczne podczas Migracji | Kreacji 2

28.06.2016
Źródło: fot. Bogna Kociumbas

Jedyna taka okazja do poznania portowej architektury Gdyni! Podczas Migracji | Kreacji 2 – od 2 lipca - Muzeum Emigracji zaprasza w przestrzeń portu na spacery tematyczne, które przybliżają jego aktualną zabudowę, jak i to, co z niej bezpowrotnie zniknęło. W programie towarzyszącym są również filmy i spotkania otwierające dyskusję, jak migracje kształtują wygląd europejskich miast.

Druga edycja Migracji Kreacji (28.06-17.07) prezentująca sztukę współczesną w portowej przestrzeni – oprócz prac czołowych artystów wizualnych – takich jak Wilhelm Sasnal, Paweł Althamer i Krzysztof Wodiczko – ma bogaty program wydarzeń towarzyszących. Skupiają się one wokół tematyki związków między migracjami a przestrzenią, w której się one materializują – europejskimi miastami. Przede wszystkim poznamy zagadki miejsca akcji Migracji | Kreacji, czyli portowej przestrzeni w Gdyni.

Gdyński port – od samego początku związany z emigracjami Polaków – będzie równoprawnym z pracami artystów bohaterem Migracji | Kreacji. Aby go lepiej poznać, wyruszymy na specjalne spacery architektoniczne. Przewodniczką będzie architektka Anna Orchowska-Smolińska. Szersza publiczność po raz pierwszy zyska możliwość eksplorowania portu w ten sposób.

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało dla uczestników spacerów wyjątkowe trasy śladami pereł portowej architektury. Zobaczymy najciekawsze gmachy, ale i poznamy ich dawne funkcje, przeznaczenia, tajemnice. Miłośnicy historii architektury ruszą śladami miejsc już nieistniejących, jak portowa wieża ciśnień czy Magazyn Aukcji Owocowych.

Migracje | Kreacje to również szereg pasjonujących spotkań i projekcji filmowych. Wśród filmów prezentowanych w bloku „Street art a przestrzeń migracji”, znajdzie się m.in. „Ellis” francuskiego artysty JR. Sekcja „Architektura humanitarna” to próba spojrzenia na pracę architektów w obliczu kryzysu migracyjnego - na przykładzie obozu dla uchodźców w Za'atari. Projekcji filmów będzie towarzyszyła dyskusja nad podobieństwami między jordańskim obozem, a Ellis Island w Nowym Jorku i infrastrukturą emigracyjną w Gdyni. O tym jak miasta Europy relokują imigrantów i jaki jest ich wpływ na przestrzeń opowiadają z kolei dokumenty w bloku tematycznym „Dzielnice migracyjne”.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny wkrótce pod adresem: www.polska1.pl/pl/dzialania/migracje_kreacje

 

 

 


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved