„Na dachach Foksalu” to 3-dniowy cykl zajęć o architekturze i mieście wokół książki „Mały Architekt”. Dowiemy się co kryje dach Pałacu Zamoyskich, sprawdzimy, gdzie na ulicy Foksal można schować się przed deszczem, zbadamy, jak działają dachy, a także skonstruujemy makiety dachów do mieszkania.
Program warsztatów:
Dzień 1 (5 sierpnia): Jaki kapelusz, taki dach
O tym jak kamienice zajęły dawny ogród Foksal i powstała przestrzeń publiczna ulicy. Czy cała kamienica jest tylko prywatna i czy można schować się przed deszczem bez wchodzenia do jej wnętrza? Na zdjęciach ulicy Foksal zanotujemy jak najwięcej dachów, daszków, wykuszy i podcieni. Następnie z dużych arkuszy brystolu wykonamy makiety kapeluszy, które wyznaczą nasze prywatne przestrzenie. Zmierzymy, gdzie kończy się nasza prywatna przestrzeń, a gdzie zaczyna przestrzeń kolegi i koleżanki.
Dzień 2 (6 sierpnia): Łuski, pióra i szczeciny
Jaki jest związek pomiędzy kształtem dachu i materiałem, z którego jest wykonany a klimatem? Poznamy rozwiązania mieszkalnych dachów ze świata i zmierzymy ich spadki. Będziemy makietować z arkuszy polipropylenu i kleju termo-topliwego w skali 1: 25 (dla figurek Duplo) różne kształty i pokrycia dachów. Następnie przetestujemy w pałacowym ogrodzie ich nieprzemakalność.
Dzień 3 (7 sierpnia): Pan Mansart projektuje Foksal
Wyobrazimy sobie, co mogłoby zadziać się na dachach kamienic na ulicy Foksal. Za pomocą pianki tapicerskiej, folii i innych materiałów wykonamy makiety mieszkalnych dachów w skali 1:50. Każdy zainscenizuje przy pomocy figurek Lego krótką historię o mieszkańcach swojego dachu, a na zakończenie połączymy wszystkie makiety w uproszczony model ulicy Foksal. Co byłoby widać z balonu, gdyby znowu urządzono jego pokaz?
Prowadząca: Zuzanna Ufnalska – architektka, dyplomowana edukatorka oraz mama dwóch córek. Łączy doświadczenie dydaktyczne i projektowo-budowlane z zamiłowaniem do sztuki w przestrzeni publicznej. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci @budowanki oraz wspiera szkoły w partycypacyjnym projektowaniu przestrzeni edukacyjnych. Wierzy, że możliwość oddziaływania na otoczenie już od najmłodszych lat jest kluczowa dla kształtowania wyobraźni oraz technicznego i estetycznego wyczucia, jak również dla podejmowania w przyszłości inicjatyw obywatelskich. Bada budynki publiczne oraz przestrzeń publiczną w mieście
Data: 5-7.08.2024, 11:30
Miejsce: NIAiU, ul. Foksal 1, Warszawa
Czas trwania: 1,5h
Warsztat dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Liczba uczestników: 10 osób.
UWAGA: Minimalna liczba uczestników potrzebna do zorganizowania warsztatów to 5 osób.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=JObcZn8a6U6Gh63Q9C8VfmgHDvEv8yRAvdEjKDgK6vdUMUQ5NUhWMkUyVjUyUFkxMzYySElCNEcxTy4u&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0jgyn5F4DjvLMLb3FpSZYa3MTB7axOumtBUCYJzc4bGZJKHH6E4gwr-AM_aem_UNyeu1_7VL7GVO0a5_6-eg