Start aktualności Warsztaty dot. Dzielnicy Akademickiej pod kierunkiem…
POWRÓT

Warsztaty dot. Dzielnicy Akademickiej pod kierunkiem dr. K. Nawratka z Plymouth University

08.10.2014

Do 16 października 2014 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie gościć grupę dwudziestu studentów pod opieką dr. Krzysztofa Nawratka z School of Architecture, Design and Environment Faculty of Arts Plymouth University (Wielka Brytania). W trakcie wizyty goście z grupą studentów z Uniwersytetu Śląskiego będą w ramach warsztatów omawiać temat Dzielnicy Akademickiej, która ma powstać w Katowicach w kwartale ulic: Pawła, Wodna, Górnicza. Wizyta jest początkiem współpracy między Uniwersytetem Śląskim a Plymouth University.

Dzielnica Akademicka to zintegrowana strefa akademicka, w której wiodącą rolę pełni Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Jej powstanie wspierają również Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna. Inicjatywie patronują również władze miasta. Wstępem do przemian w kwartale jest niebawem rozpoczynająca się budowa nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W planie są również inne budynki uniwersyteckie. Celem jest stworzenie strefy, która będzie pozytywnie oddziaływać na zdegradowane tereny postindustrialne oraz aktywizować mieszkańców Katowic.

Dr Krzysztof Nawratek to architekt, urbanista, teoretyk miasta, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doktor nauk technicznych oraz dyrektor studiów magisterskich w szkole architektury w Plymouth University (Wielka Brytania). Jest autorem takich książek, jak:„Ideologie w przestrzeni. Próby demistyfikacji” (Kraków 2005), „Miasto jako idea polityczna”(Kraków 2008, wydanie angielskie Plymouth 2011), „Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji” (Warszawa 2012, wydanie angielskie Washington 2012).

Podczas wizyt warsztatowych wraz ze studentami analizuje nie tylko kwestie architektoniczne, urbanistyczne w miastach, ale także społeczne i gospodarcze. W centrum jego zainteresowań są kwestie produkcji wiedzy, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz upodmiotowienia miast. Teoretyczną ramą pracy w Katowicach będą poszukiwania „architektury dobra wspólnego” w kontekście post-neoliberalnego miasta opartego na wiedzy, który odrzuca logikę dominacji prywatnej własności i krótkoterminowego zysku. Wpisuje się on w poszukiwania miasta przemysłowego 2.0 oraz poszukiwania lokalnych przestrzeni autonomicznych.

W trakcie wizyty w Katowicach, w oparciu o konsultacje z władzami, pracownikami i studentami Uniwersytetu Śląskiego, przedstawicielami Urzędu Miasta Katowic oraz mieszkańcami centrum miasta, będą zbierane informacje i materiały, na podstawie których zostaną opracowane projekty.

Spotkania odbędą się:

  • 8 października o godz. 18.00, KATO (Mariacka 13, Katowice) – „Miastoprojekt zaprasza: Architektura Dobra Wspólnego – spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem”,
  • 9 października o godz. 18.00, sala konferencyjna CINiBA (ul. Bankowa 11a, Katowice) – spotkanie z mieszkańcami centrum Katowic,
  • 14 października, aula im. Kazimierza Lepszego, rektorat Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 12, Katowice),
    • godz. 10.00–14.00 – spotkanie otwarte dla wszystkich, warsztaty,
    • godz. 16.00–18.00 – prezentacja wyników warsztatów połączona z dyskusją

DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved