Start aktualności WARSZAWIANKA - UTRACONE DZIEDZICTWO?
POWRÓT

WARSZAWIANKA - UTRACONE DZIEDZICTWO?

11.09.2015

Zapraszamy do wzięcia udziału w planowanym na niedziele 13 września pikniku sąsiedzkim. Poświęcony on będzie historii powstania terenów KS Warszawianka i jej dalszych planów rewitalizacyjnych.3 września (niedziela), godz. 12-18. Miejsce: podwórko przy ul. Okolskiej 3A

 

W ramach 23. Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy mieszkańców Warszawy na tereny Klubu Sportowego „Warszawianka“. Odbywający się tam architektoniczno-sportowy piknik do tegorocznego hasła EDD —„Utracone dziedzictwo“ — doda znak zapytania, pokazując, że choć wiele obiektów sportowej Warszawy zniknęło już bezpowrotnie z mapy miasta, to kompleks Warszawianki wybudowany według projektu znakomitego zespołu Zakładów Artystyczno-Badawczych warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych kryje w sobie jeszcze wiele z pierwotnych idei. 

Kompleks sportowy, zaprojektowany w 1954 roku przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego, był „poetycko-przestrzennym wykładem o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka“. To określenie zaprzyjaźnionego z twórcami Warszawianki architekta Oskara Hansena doskonale oddawało istotę projektu, składającego się z przestrzennych form wyrzeźbionych w masywie Skarpy Wiślanej. Formy powstałe z ziemi, zieleni i betonu wchodziły w dialog z zastaną przestrzenią, tworząc wybitne dzieło architektury, integrujące przebywającego w nim człowieka z krajobrazem w skali miasta i kraju.

W trakcie pikniku odbędą się wykłady, debaty i spacery, przybliżające historię i architekturę Warszawianki, wpisujące ją w szerszy kontekst sportowej architektury Warszawy, twórczości legendarnych Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP czy historii stołecznego sportu. Rezultatem działań będzie rozpoznanie tych elementów architektury i leżących u jej podłoża koncepcji przestrzennych i plastycznych, które zachowały swoje walory mimo licznych przekształceń terenu, oraz zbudowanie społecznej świadomości projektu, która będzie miała wpływ na planowanej rewitalizacji tych terenów. Wiedząc, że przywrócenie pierwotnego kształtu kompleksu sportowego Warszawianki nie jest już możliwe, przez nasze działania chcemy spowodować, by zastąpiła ją równie dobra architektura, dostosowana do współczesnych potrzeb, ale szanująca pierwotne idee.

PROGRAM

12:00 Otwarcie pikniku; opowieść pana Jacka Zamecznika (KS Warszawianka) o historii klubu

12:45 Wykład prof. Waldemara Baraniewskiego (ASP Warszawa) o Zakładach Artystyczno-Badawczych ASP

14:00 Pokaz filmu „Jerzy Sołtan - człowiek, który Polski nie zbudował”, reż. Marcin Giżycki, Sławomir Grünberg, 1995

15:00 Spacer po terenach Warszawianki, Aleksandra Kędziorek (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

16:00 Pokaz filmu „Jerzy Sołtan - człowiek, który Polski nie zbudował”, reż. Marcin Giżycki, Sławomir Grünberg, 1995

16:00 Spacer po terenach Warszawianki, Simone De Iacobis (Centrala)
- oprowadzanie w języku angielskim

17:00 Spacer po terenach Warszawianki, Gosia Kuciewicz (Centrala)


ORGANIZATORZY:
Józek Dutkiewicz (Inicjatywa Okolska)
Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało)
Aleksandra Kędziorek (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Gosia Kuciewicz, Simone De Iacobis (Centrala)

Więcej https://www.facebook.com/events/1644350119157873/


Pobierz:

zaproszenie-na-piknik.pdf

Autor:

Patrycja Jastrzębska
tubylotustalo@gmail.com


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved