"WARSZAWA: WIELKI PROJEKT" to cykl wykładów poświęconych największym wizjom (zrealizowanym i niezrealizowanym) czterech kolejnych epok w dziejach warszawskiej architektury ostatnich stu lat. Tytułowy „wielki projekt” przybierał najrozmaitsze formy – od prawnych, po urbanistyczne, raz był skupiony na konkretnym obszarze, innym razem rozproszony. W czterech wykładach Radosław Gajda przedstawi fascynującą panoramę Warszawy marzeń i ambicji, jej przemian oraz pomysłów, jakie nasza stolica miała na samą siebie.
4 października, 18:30 - Architektura wielkiego jutra
Modernizacja i postęp. Dwudziestolecie międzywojenne i jego wielkie plany – modernizacja miasta, nowe zespoły urbanistyczne i różne nurty warszawskiego modernizmu do 1939 roku. Jak wyobrażano sobie nowoczesną stolicę w odrodzonym państwie?
25 października, 18:30 - Architektura wielkiego „od nowa”
Odbudowa i propaganda. Czasy powojenne i socrealizm. Jak wymyślić zburzone miasto na nowo, by zachowało część swojego charakteru, a jednocześnie odpowiadało nowym czasom? Jak w budowę nowego państwa włączyli się architekci?
8 listopada, 18:30 - Architektura wielkiego „do przodu”
Ekspresja i masowość. Powrót modernizmu do Warszawy i jego faza późna. Jak wyglądała nowoczesność i ekspresja architektoniczna w wizjach architektów z lat ’60. i ’70.?
6 grudnia, 18:30 - Architektura wielkiego „być może”
Kapitalizm i różnorodność. Przełom XX i XXI wieku. Po 1989 roku otworzyły się przed polskimi i zagranicznymi inwestorami nowe możliwości, czy boom budowlany przełożył się na jakość architektury? Jakie są odcienie warszawskiego postmodernizmu?
Prowadzący:
Radosław Gajda (Architecture is a good idea) – architekt i wykładowca, współautor przełomowego programu o architekturze „GOOD IDEA” oraz bestsellerowej książki „ARCHISTORIE Jak odkrywać przestrzeń miast?” Jako jeden z pierwszych zaczął mówić o kulturze i technice przystępnym językiem pozbawionym hermetycznego żargonu, za to pełnym pasji i profesjonalizmu. Bez względu na to, czy zajmuje się skomplikowanymi zagadnieniami budowlanymi, wyzwaniami urbanistycznymi czy gotyckimi katedrami, pokazuje widzom i słuchaczom, że architektura to dobry pomysł.
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wstęp wolny!
