Start aktualności WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ. #2 OSIEDLE…
POWRÓT

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ. #2 OSIEDLE JAZDÓW

08.04.2021
Zbudowane w 1945 r. w ramach powojennej pomocy dla Warszawy drewniane Osiedle Jazdów jest dziś niezwykle cennym obszarem eksperymentu społeczno-przestrzennego. Położone w sercu miasta, ukryte w zieleni, jest przykładem innej niż betonowa logiki miasta. Ochronione przed likwidacją i przekazaniem pod zabudowę dzięki protestom mieszkańców, stało się centrum kreatywności społecznej. Dziś, w ramach Otwartego Jazdowa, realizowane są tu ogólnodostępne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, artystyczne. Podtrzymy-wana jest także wiedza o architektonicznych walorach osiedla, które – co ważne – było pierwszym wybudowanym po wojnie osiedlem mieszkaniowym. Domki fińskie są cennym zabytkiem Warszawy, a jednocześnie aktywną przestrzenią bujnego życia społecznego i przyrodniczego. A jak to się stało? Posłuchajcie!
-----------------
Cykl podkastów WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ powstaje we współpracy Domu Spotkań z Historią, instytucji doświadczona w popularyzacji historii Warszawy, z Fundacją Bęc Zmiana, zajmującą się nowatorską dokumentacją współczesnej architektury.
Tematem kolejnych odcinków są najbardziej znaczące warszawskie realizacje architektoniczno-przestrzenne, które zmieniły krajobraz stolicy po 1989 r. i wpłynęły na styl życia mieszkańców. Podcasty opisują obiekty znane, nominowane do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, zarówno z perspektywy współczesnej, jak i historycznej. Rozmowy z twórcami i użytkownikami budynków wzbogaca kontekst varsavianistyczny — opowiedziany nie tylko przez historyków, ale też głosami świadków historii, zapisanymi przez Archiwum Historii Mówionej w DSH (współdzielonym z Fundacją Karta największym zasobem historii mówionej w Polsce). 
 
WTOREK, 20 KWIETNIA 2021 O 07:00,

DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved