Start aktualności Tożsamość miasta na Łódź Design Festival
POWRÓT

Tożsamość miasta na Łódź Design Festival

06.10.2016

W dniach 13-23 października 2016 r. w Łodzi odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival a jej hasłem przewodnim jest Tożsamość. W programie imprezy znalazły się także wydarzenia skupiające się na tożsamości miasta, organizowane przez twórców inicjatywy Nie olewamy miasta. Wstęp dla uczestników jest wolny.

Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program co roku wzbogaca się o nowe elementy.

Akcja Nie olewamy miasta i związana z nią społeczność KOŁO kultury miejskiej skupia miejskich aktywistów, architektów, projektantów i mieszkańców. Zaprasza do dialogu wszystkich tych, dla których losy i rozwój miast – ich wygląd, architektura, a także stan czystości – są ważne. W ramach akcji organizowane są spotkania, debaty, spacery architektoniczne oraz wydarzenia specjalne na festiwalach w całej Polsce: Gdynia Design Days, WAWA Design Festiwal, Poznań Design Days, czy Zaprojektowani w Krakowie.

W Łodzi na uczestników czekają spacery miejskie, pokaz filmowy oraz dyskusja o tożsamości miasta i jego mieszkańców. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny po rejestracji na stronie http://www.lodzdesign.com/.

OD ŁÓDZKIEGO MODERNIZMU DO ŚWIATOWEGO STREET ARTU

W 16 października o godz 12:00 odbędzie się wycieczka trambusem szlakiem łódzkich murali, przygotowana przez Nie olewamy miasta i fundację Urban Forms. Łódź czasami bywa nazywana polską stolicą street artu. Trzygodzinna wycieczka trambusem pozwoli na dotarcie do najbardziej interesujących dzieł sztuki ulicznej, stworzonych przez wybitnych, światowych twórców zaproszonych do Łodzi przez Fundację Urban Forms. Wycieczkę poprowadzi Justyna Bienias, która aktywnie uczestniczyła w powstawaniu dzieł i przytoczy związane z nimi najciekawsze historie i anegdoty.

W kolejną niedzielę, 23 października, Piotr Tomczyk - łódzki przewodnik poprowadzi spacer szlakiem architektury modernistycznej. Amatorzy miejskich wycieczek przyjrzą się z bliska i zapoznają z historią najważniejszych obiektów przy ulicy Piotrkowskiej, Brzeźnej i Kościuszki. Oprócz trasy flagowych pereł łódzkiej moderny, uczestnicy pomaszerują także innymi ulicami, aby zobaczyć obiekty sakralne, szpital, bibliotekę, wille czy postindustrialne obiekty biurowe, podążając śladami architektów tworzących w duchu międzywojennego modernizmu.

TOŻSAMOŚĆ MIASTA: KOŁO KULTURY MIEJSKIEJ W KINIE

W piątek 21 października o godz. 18:00 w kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205 odbędzie się pokaz specjalny filmu „Medianeras” oraz spotkanie z miejskimi i filmowymi ekspertami.

"Medianeras" to błyskotliwy, filmowy przewodnik po jednym z najbardziej fascynujących i zaskakujących architektonicznie miast świata - Buenos Aires. Bohaterami filmu są sąsiedzi  - Martin i Mariana – młodzi ludzie, zagubieni w natłoku możliwości, jakie oferuje im nowoczesna, szybko rozwijająca się metropolia. Mieszkają na jednym osiedlu, odwiedzają te same miejsca, ale nigdy się nie spotkali. Wielkomiejski zgiełk, współczesny styl życia i nowe technologie oddalają ludzi od siebie.

Po filmie odbędzie się dyskusja „Czy tożsamość i architektura miasta wpływa na jego mieszkańców?” z udziałem gości: Jacek Dziduszko – filmoznawca, dziennikarz filmowy, animator kultury, Anna Pachnicka – producentka, kierowniczka produkcji i wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, Justyna Bienias – przewodnik sztuki miejskiej z Fundacji Urban Forms i Piotr Tomczyk, przewodnik miejski po Łodzi.


Autor:

Natalia Kanabus
natalia.kanabus@mondaypr.pl


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved