Start aktualności TOWARZYSKIE URBANISTÓW POGAWĘDKI - Planowanie przestrzenne…
POWRÓT

TOWARZYSKIE URBANISTÓW POGAWĘDKI - Planowanie przestrzenne w Wielkiej Brytanii

26.03.2018

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Towarzyskie Urbanistów Pogawędki”, które odbędzie się w poniedziałek 9 kwietnia, o godzinie 18.00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1).

Gościem będzie Marek Maćkowiak, urbanista od ponad 10 lat pracujący w Wielkiej Brytanii. Przybliży  on w skrócie aspekty historyczne istotne dla planowania przestrzennego w Wielkiej Brytanii, miedzy innymi nawiązując do tradycji planowania nowych miast – Ebenezer Howard & the garden city movement – ze wskazaniem na przykłady miast powojennych. Zasadniczym tematem prelekcji będzie wpływ wspomnianej tradycji na rozwój największego i jednocześnie najbardziej udanego gospodarczo nowego ośrodka miejskiego w Zjednoczonym Królestwie – dowiemy się jak zostało zaplanowane i jak powstawało miasto Milton Keynes.

Marek Maćkowiak opowie również o projektach, w które był bezpośrednio i pośrednio zaangażowany pracując właśnie w Milton Keynes. Miedzy innymi dowiemy się o próbie zmiany paradygmatu planowania i rozwoju ośrodka – od miasta rozproszonego do średnio kompaktowego. Będzie też o krajobrazie miejskim, strefach zieleni i ochronie dziedzictwa kulturowego, a także o opłatach planistycznych np. podatku od nowo wybudowanych domów i budynków przeznaczanych na pokrycie kosztów infrastruktury. Przyjrzymy się przepisom dotyczącym budownictwa zrównoważonego/ekologicznego, które służą osiąganiu neutralnego bilansu węglowego. Usłyszymy również o konsultacjach społecznych w trakcie tworzenia nowych planów lokalnych, a także inicjatywach mających na celu tworzenie lokalnych planów osiedlowych/sąsiedzkich. Na koniec przyjdzie czas na rozważania o przyszłych planach rozwoju Milton Keynes.

 

 


Autor:

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu
http://tup.poznan.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved