Start aktualności Think Tank lab Triennale - międzynarodowy festiwal…
POWRÓT

Think Tank lab Triennale - międzynarodowy festiwal rysunku współczesnego

26.11.2015

Już 3 grudnia wystartuje we Wrocławiu THINK TANK lab Triennale, międzynarodowy festiwal współczesnego rysunku. W obecnej edycji, reaktywującej ideę międzynarodowego forum, jakim było przez wiele lat Międzynarodowe Triennale Rysunku, kuratorzy zaprezentują program ukazujący rozległość praktyk rysunkowych, rozliczne rozgałęzienia ewolucyjnej linii rysunku współczesnego.

Think Tank lab Triennale 03.12.2015-31.01.2016 | Wrocław. Oficjalnie otwarcie: 03.12.2015, godz. 18:00 Muzeum Architektury, Wrocław

W ramach Programu Głównego odbędą się cztery wystawy analizujące jego pojęcie pod względem: morfologii rzeczy i naturalności znaku (wystawa „Two Sticks”), performatyki rysunku („IMAGINE”), mocy manifestacji, jak i kontestacji („Galeria Arsenał Notebook”) oraz jego zdolność do rekonstrukcji i dekonstrukcji ("Brudnopis"). Wystawy te odbędą się w najważniejszych muzeach, instytucjach

i galeriach Wrocławia: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Zakład Narodowym im. Ossolińskich oraz CSU Neon, oraz wystawy towarzyszące: Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Entropia, Mieszkanie Gepperta, Galeria Arttrakt i inne. Liczne wystawy, spotkania oraz warsztaty będąc bardzo ciekawą ofertą dla publiczności pomogą również zaktualizować nasze wyobrażenia o współczesnej sztuce, o rysunku, o tym do czego jest potrzebny do czego i jak wykorzystywany obecnie.

 

WYSTAWY PROGRAMU GŁÓWNEGO

W ramach Programu Głównego odbędą się cztery wystawy, które poruszają zupełnie odmienną problematykę okołorysunkową.

Fumihiko Sumitomo wraz z Danielą Tagowską, podczas polsko-japońskiej wystawy “Two Sticks” podejmie temat rysowania, jako ciągłej ewolucji, włączającej również proces wymazywania, poprawiania, nie liniowego przebiegu procesów. Jednym z kluczy doboru artystów polskich i japońskich okazał się być imperatyw wewnętrzny nakazujący tworzyć przenosząc ciężar z efektu na proces. Kuratorzy podjęli się zbadania relacji odmienności i podobieństw, aby w ten sposób podkreślić uniwersalność historii, której częścią jesteśmy, o czym łatwo zapomnieć patrząc przez pryzmat historii kulturowej.

Elżbieta Jabłońska w ramach wystawy Galeria Arsenal Notebook zaprezentuje wybrane prace z bogatej kolekcji białostockiej Galerii Arsenał, która jest przykładem konsekwentnego budowania niezwykle różnorodnego zbioru, głównie polskiej sztuki współczesnej. Wrocławska prezentacja zbudowana została na narracji zaczynającej się od rysunkowych szkiców, przez filmy wideo i instalacje, aż po generujące dźwięk obiekty. Zamysłem kuratorki jest za pomocą prezentowanej w CSU Neon wystawy budować i niszczyć, słuchać i dotykać, obserwować i gromadzić by zrozumieć rysunkowy, szkicowy zapis w jego odmiennych, rozszerzających się nieustannie formach.

Odmienną ścieżkę wybrała zaś Katarzyna Roj, która w przygotowanej przez siebie wystawie pt. “Brudnopis” zaprezentuje premierowe realizacje czterech, zaproszonych do udziału w projekcie artystów: Olafa Brzeskiego, Krzysztofa Gila, Pawła Jarodzkiego i Kamy Sokolnickiej. Ich realizacje będą odnosić się do tytułowego brudnopisu, w którym zwyczajowo znajdują się rysunki i teksty pisane „na brudno”, najczęściej dla własnych potrzeb, nieoficjalne. Określane jako szkice, pełnią rolę zaplecza artystycznego, a ich analiza pozwala prześledzić proces wyłaniania się ostatecznej formuły dzieła. Na wystawie Brudnopis zobaczymy cztery osobne realizację, połączone tym kuratorskim mianownikiem.

Małgorzata Kaźmierczak przygotowała natomiast dwudniowy przegląd performance, do którego zostali zaproszeni znani i wysoko cenieni twórcy z Europy i Azji. Kluczem doboru stał się stosunek artystów do zapisu rysunkowego, zapisu rozumianego szeroko, jako ślad, jako ruch ciągły w przestrzeni, jako bardzo intymny, bezpośredni zapis pozbawiony zbędnej, formalnej wirtuozerii. W ramach wystawy Imagine, będziemy mogli zobaczyć szereg interesujących, performerskich wystąpień odnoszących się do kwestii zapisów rysunkowych, których rezultaty będzie można oglądać przez pozostałe 7 dni w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

OPEN CALL / THINK TANK LAB TRIENNALE

W ramach festiwalu Think Tank lab Triennale zobaczymy też dwie wystawy konkursowe: wystawę dyplomów rysunkowych polskich uczelni artystycznych oraz ogłoszony w październiku otwarty konkurs na realizację rysunkowe i około-rysunkowe. Celem obydwu wystaw jest zaprezentowanie wartościowych i nowatorskich działań w obszarze rysunku. Chcemy podjąć próbę opisania obecnego stanu poszukiwań twórczych w tym zakresie. Zgłoszenia dotyczące konkursu otwartego mogą dotyczyć zarówno prac powstałych na papierze przy użyciu klasycznych rysunkowych narzędzi, jak i propozycji przygotowanych specjalnie do wnętrz wystawienniczych galerii Arttrakt i Mieszkanie Gepperta, gdzie odbędzie się wystawa pokonkursowa w styczniu 2016 roku.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

W ramach tegorocznej edycji Think Tank lab Triennale odbędą się również wy-stawy i wydarzenia towarzyszące, które zlokalizowane będą w muzeach i galeriach partnerskich. W Muzeum Współczesnym Wrocław zobaczymy przygotowaną przez Annę Borowiec wystawę Poli Dwurnik pt. Piosenka o lekarzu i inne rysunki, podczas gdy w Galerii Entropia odbędzie się wystawa: n_T R O P I A. Ćwiczenia z rysunku. Następne dwie wystawy to indywidualne prezentacje japońskich artystów: Kengo Kito w BARBARZE, będącej Biurem Festiwalowym Triennale i Mitsutoshi Ban w nowo powstałej galerii sztuki współczesnej BOSA.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej: www.ttt.wroclaw.pl

FB/ https://www.facebook.com/events/875908069195090/

Festiwal organizowany jest we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016

Program: ttt.wroclaw.pl/wystawy

 

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Współorganizatorzy: Europejska Stolica Kultury Wroclaw 2016, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Architektury, Zakład Narodowy im. Ossolinskich, BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura.

 


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved