Start aktualności Teraz Fordon! Wystawa prac studentów Architektury
POWRÓT

Teraz Fordon! Wystawa prac studentów Architektury

04.06.2018

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczny w Bydgoszczy zaprasza na wystawę "Teraz Fordon!" organizowaną w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 26 maja 2018 o godzinie 14:00 w Synagodze w Starym Fordonie. Wystawę można oglądać do niedzieli 10 czerwca 2018r. 

Opis wystawy TERAZ FORDON

Wystawa swój początek zawdzięcza projektowi semestralnemu pod opieką dr inż. arch. Gabrielii Klause. Podczas zajęć studenci zajęli się od lat niespełnioną obietnicą rewitalizacji Starego Rynku w dzielnicy Fordon. Prace zaczęły się w październiku (ankiety, rozmowy, analizy), a zakończyły się w styczniu oddaniem projektów. Prowadząca zaprosiła przedstawiciela „Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu” Andrzeja Cieślika, po pozytywnej reakcji wspólnie postanowiliśmy pokazać lokalnej społeczności studenckie propozycje na zmianę, przygotowane specjalnie dla Starego Fordonu. Lokalizacja wydarzenia nie jest przypadkowa, synagoga w Fordonie jest miejscem podkreślającym historię miasteczka Fordon. Organizując to wydarzenie chcemy pokazać, że dawne, w pełni autonomiczne miasto o bogatej kulturze, wcielone do Bydgoszczy w 1972r., nie zostało zapomniane, pragniemy podobnie jak mieszkańcy by znów rozkwitło.

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki

Organizatorzy:  dr hab. inż. Andrzej Zalewski, prof nadzw. UTP, dr inż. arch. Gabriela Klause, 

dr inż arch. Robert Łucka, mgr inż. arch. Patrycja Cetnarowska, Wiktoria Dudra, Wiktor Martin, Szymon Panek

 

Czas trwania: 23.05- 10.06.2018

Wernisaż 26.05.2018, godzina 14.00

Wernisaż- Prezentacja  Dni Fordonu 9-10.06.2018, godzina 12.00- 18.00

Lokalizacja: Synagoga w Starym Fordonie, ul. Przy Bożnicy, Bydgoszcz

 

Opis instalacji FALA ZMIAN

Instalacja Przestrzenna „Fala Zmian” wywodzi się z inicjatywy trójki studentów Architektury UTP stworzonej dla lokalnej społeczności w celu czasowego odmienienia fordońskiego rynku, dopełnia wydarzenie „Teraz Fordon”. Zadaniem projektu jest rozwiązanie problemu napotkanego podczas obserwacji. Pawilon służy wydzieleniu przestrzeni, podkreśla zamknięcie rynku, jednocześnie ”odcinając” użytkowników od bardzo ruchliwego skrzyżowania ulic Bydgoskiej oraz Wyzwolenia. Finalny kształt wynika z idei uchwycenia kontaktu organicznej formy z bierną kubaturą, odzwierciedla dynamiczne zmiany których gruntem zawsze jest statyczna teraźniejszość. Instalacja poprzez ażurową konstrukcję przedstawia etap koncepcji, szkicu, prototyp, który nie jest wersją ostateczną, tworzy most pomiędzy stanem istniejącym a przyszłością- kubaturą, która zdaniem autorów może odmienić to miejsce. Widoczne elementy łączeń oraz oznaczeń projektowych zaznaczają ”roboczy” charakter obiektu. Przejście przez pawilon tworzy kadr podkreślający pomnik ofiar II Wojny Światowej - monument o istotnej wartości historycznej dla dzielnicy. Podstawa została przygotowana z palet przemysłowych, odpowiednio w niej osadzone rury pcv kreują każdą perspektywę niepowtarzalną.

Zachęcamy do przejścia przez falę zmian.

 

Autorzy: Wiktor Martin, Wiktoria Dudra, Szymon Panek

Lokalizacja: Stary Rynek w Fordonie, Bydgoszcz

Rozmiar: l=9.5m, s=2.2m, h= 0.4-2.95m

Czas trwania: 26.05-06.06.2018 (po wyznaczonym terminie, kampus UTP)


Autor:

Wiktor Martin
wiktor.martin.contact@gmail.com


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved