Start aktualności Teatr Komuna Warszawa zaprasza na cykl wydarzeń ARCHITEKTURA…
POWRÓT

Teatr Komuna Warszawa zaprasza na cykl wydarzeń ARCHITEKTURA KOMUNY WARSZAWA 18-19.03.2024

13.03.2024

Teatr Komuna Warszawa 

zaprasza na cykl wydarzeń

ARCHITEKTURA KOMUNY WARSZAWA

18-19.03.2024

Teatr Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

 

————————————

 

Wystawa „Kwartał przyszłości”

Otwarcie wystawy 18.3, godz. 19.00

Teatr Komuna Warszawa

ul. Emilii Plater 31, Warszawa

wystawa czynna: 18.3–30.09.2024, pon-pt, w godz. 11-17

 

Wystawa „Kwartał przyszłości” oraz towarzysząca jej książka „Grospierre / Cymer / EP31 / Teatr Komuna Warszawa” to zaproszenie do rozmowy o wykorzystaniu potencjału „Kwartału społeczno-kulturalnego EP29–31” , który jest fascynującym połączeniem tradycji ogrodu pomologicznego z zielonym miastem przyszłości, sztuki i zaangażowania społecznego.

 

Położone między klasycznymi modernistycznymi wieżowcami Marriotta i Elektrimu budynki dawnych szkół przy ul. Emilii Plater wraz z terenami zielonymi i boiskiem sportowym stanowią wyjątkowe założenie urbanistyczno-architektoniczne w centrum stolicy. 

 

Cztery lata temu Teatr Komuna Warszawa zainicjowała transformację tego miejsca w kulturalny hotspot, organizując rocznie prawie 200 wydarzeń, w tym spektakle teatralne, koncerty, wystawy i warsztaty. „Kwartał EP29-31” ma ambicję stać się zieloną enklawą dla miłośników kultury, mieszkańców miasta, młodzieży, seniorów oraz turystów, łącząc sztukę z aktywnością społeczną.

 

 

————————————

 

Haus der Statistik

Berlin – Warszawa, wspólna sprawa: Haus der Statistik i Kwartał Emilii Plater 29–31

19.3, g. 18

wykład i spotkanie z Konradem Braunem, jednym z liderów projektu Haus der Statistik. Spotkanie z udziałem Marleny Happach, Artura Celińskiego i Bogny Świątkowskiej.

 

W samym centrum stolicy europejskiego państwa przez 10 lat stoją opustoszałe, soc-modernistyczne budynki. Po rewolucji 1989 roku dynamicznie zmieniają się funkcje placów i ulic. Kapitał inwestuje w nowe biurowce. Powstają plany wieżowców. Brzmi znajomo? 

W Warszawie, to opowieść o położonych 800 metrów od Pałacu Kultury, między wieżowcami Marriotta i Elektrimu budynkami d. szkół przy ul. Emilii Plater 29–31. W Berlinie, 1000 m od słynnej wieży telewizyjnej, na wschodniej pierzei Alexander Platz znajdują się zabudowania d. Haus der Statistik. Obie lokalizacje są zaliczane do “najdroższych działek” w Europie. 

W 2015 roku berlińscy urzędnicy, politycy, architekci i ruchy społeczne zgodnie uznali, że plany komercjalizacji tej części centum miasta poprzez budowę kolejnych wieżowców zagrażają obietnicy miasta jako miejsca, w którym wszyscy mają szansę na realizacje swoich potrzeb. Rozpoczęto wieloletni plan konsultacji dotyczących nowego planu zagospodarowania kwartału Haus der Statistik. Zawieszono plan budowy wokół Alexander Platz 13 (!) wieżowców, skupiono się na rewitalizacji i odnowieniu zastanej substancji. W budynki Haus der Statistik wpisano nowe funkcje: znajdą się w nich pracownie artystyczne, biura administracji urzędu dzielnicy Mitte, mieszkania komunalne oraz miejsca aktywności sąsiedzkiej. Projekt jest w trakcie realizacji – pierwsze budynki zostaną oddane do użytku w 2026 roku, zakończenie prac planowane jest na rok 2030. Przebudowa jest wspólna inwestycją Senatu Berlina, samorządu dzielnicy, firm prywatnych i spółdzielni mieszkańców.

Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29–31, który obejmuje dwie d. szkoły oraz tereny zielone i sportowe wokół nich jest o wiele mniejszym założeniem urbanistycznym niż Haus der Statistik. W Berlinie to ponad 50 tyś. metrów kwadratowych i 10 różnej wielkości budynków. Różnica skali jest oczywista, ale równie oczywiste w obu założeniach urbanistycznych jest podobieństwo nowej wizji rozwoju miasta, która zakłada różnorodność społeczną, skupienie się na zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz ochronę klimatu manifestującą się rewitalizacją istniejących budynków a nie wyburzeniem i budowaniem nowych.

 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved