Start aktualności SZTUKA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ A TEATR PUBLICZNY
POWRÓT

SZTUKA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ A TEATR PUBLICZNY

29.04.2015

Rok 2015 jest Rokiem Polskiego Teatru, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło się z tej okazji organizacji obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W podejmowanych działaniach organizatorzy odwołują się do idei teatru publicznego – który podobnie jak często street art czy inne rodzaje sztuk wizualnych w przestrzeni miejskiej odwołuje się do przestrzeni publicznej, będącej punktem wyjścia do debaty i wymiany poglądów na ważne tematy życia społecznego. Dla teatrologa Dariusza Kosińskiego (zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego), jego „podstawą jest przedstawienie przez artystów dysponujących szczególnymi umiejętnościami a także swoistą wrażliwością ludzką i społeczną, całościowych i złożonych diagnoz dotyczących zbiorowości i tworzących ją jednostek. Te diagnozy mogą mieć (i często mają) charakter prowokacji, krytycznych ataków, czy wprost drwiny i ironii, ale też właśnie wtedy mają szansę wywołać reakcję i refleksję”. (całość tekstu Kosińskiego o idei teatru publicznego dostępna na stronie www.250teatr.pl) Skłonność do prowokacji i odważnych wystąpień jest tym, co łączy teatr, street art i inne odmiany sztuk wizualnych.

Stąd, a także z potrzeby przybliżenia teatru osobom,  które do tej pory się nim nie interesowały pomysł, by o teatrze opowiedzieć językiem sztuk wizualnych – murali i rysunków satyrycznych, które pojawią się w przestrzeni największych polskich miast w ramach kampanii outdoorowej Przeżyjemy w teatrze. Będzie miała ona swoje dwie edycje – wiosenną i jesienną. Wiosenna startuje już 9 maja 2015 ekspozycją części rysunków satyrycznych czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy, Andrzeja Wieteszki, Przemka Trusta Truścińskiego). Prace zaprezentowane w formie galerii AMS w największych polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków) będą komentowały rzeczywistość lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Druga odsłona kampanii, prezentująca kolejne prace, przewidziana jest na październik/listopad.

Innym elementem „wychodzenia teatru w przestrzeń miejską” będą murale artystyczne, które powstaną w Warszawie i we Wrocławiu. Projekt muralu warszawskiego przygotowuje wybitny artysta-kurator, laureat Paszportu Polityki Jakub Woynarowski. Jego wernisaż będzie miał miejsce  22 maja. Woynarowski będzie malował na  al. Jana Pawła II 12 między ulicami Sienną i Złotą, gdzie znajduje się obecnie słynny mural artysty Blu, przedstawiający żołnierzy-kukły. Ekspozycja muralu poświęconego 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE poprzedzona będzie symbolicznym „pogrzebem” muralu Blu. Autorami muralu wrocławskiego, którego wernisaż odbędzie się 28 maja na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu, będą Sławek „Zbiok” Czajkowski i Karolina Zajączkowska.

Kampania outodoorowa Przeżyjemy w teatrze połączona będzie z innymi wydarzeniami poświęconymi 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO: akcji „Bilet za 250 groszy” (11 maja – początek sprzedaży biletu, 23 maja – finał, Dzień Teatru Publicznego), ekspozycji Instytutu Teatralnego na 6. Warszawskich Targach Książki (14-17 maja), wystawie IT w głównym gmachu Sejmu RP podczas „Nocy Muzeów” (16 maja).

 

Informacje o autorach murali:

Jakub Woynarowski (ur. 18 listopada 1982 roku w Stalowej Woli)

Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i wykładowca tej uczelni. Uznawany za jednego z najwybitniejszych interdyscyplinarnych artystów młodego pokolenia. Niezależny kurator („Quadratum Nigrum”, „Body in the Library”, „Orbis Pictus”, „White cubes / Black holes”), designer, autor eksperymentalnych komiksów, filmów, instalacji i projektów site-specific w przestrzeni publicznej (m. in. „CSW Zamek Wawelski” i „Civitas Munita” w ramach festiwalu Art Boom w Krakowie).

Współtwórca prac z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Redaktor wizualny tomów „Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama” i „Corpus Delicti”. Autor książek „Manggha” i „The story of gardens” oraz współautor antologii „Wielki Atlas Ciot Polskich”.

Twórca projektu artystycznego ekspozycji w Pawilonie Polskim na 14. Biennale Architektury w Wenecji. Współpracował m. in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, MFF „Nowe Horyzonty”, Conrad Festival. Swoje prace publikował na łamach „Lampy”, „Ha!artu”, „Autoportretu”, „Punktu”, „Arteonu” i innych magazynów. Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m. in. Wilhelma Sasnala („Opad”) i Zenona Fajfera („Primum Mobile”). 

W 2015 r. nagrodzony „Paszportem Polityki” w kategorii „sztuki wizualne”.

Sławek „Zbiok” Czajkowski

Twórca murali i interwencji miejskich związany jest ze środowiskiem wrocławskiego street artu. Jego prace prezentowane były również w przestrzeniach galeryjnych. Jest autorem koncepcji kilku wystaw, m.in. Artyści Zewnętrzni. Out of Sth. (Wrocław 2008) będącej pierwszą dużą prezentacją tego tematu w Polsce, a także twórcą filmu dokumentalnego poświęconego środowisku Urban Art (premiera w kwietniu 2011). Tristan Manco, krytyk specjalizujący się w dziedzinie graffiti, zaliczył go do grupy najbardziej interesujących artystów tego gatunku. W książce Street Sketchbook (2007) określił go słowami: „zabawny, pełen inwencji, nawiązujący do klasycznego stylu graffiti, Ferdynand Léger współczesności”. Swoje działania prezentował w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Jest laureatem Grand Prix w 9. Konkursie im. Gepperta dla debiutujących polskich malarzy w 2009 roku, w tym samym roku otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane wystawy

  1. Cały ten street art, Art Agenda Nova, Kraków 2012
  2. Kto mnie słyszy? Nic nie widzę, Galeria Studio, Warszawa, 2009
  3. Vicious Gallery meets Stillwerk, Vicious Gallery, Hamburg, 2009
  4. Zbiok&Remed: It Hurts, BrooklyniteGallery, Nowy Jork, 2009
  5. Urban Portraits #9: No! Non Va!!, Rialto, Rzym, 2009
  6. ZBK&Coxie:2gether, Baraka, Kraków [razem z Coxie], 2008
  7. ZBK&Joe83: WetWet Galeria JaguarShoes, Londyn [razem z Joe83], 2008
  8. Important things of an unimportant mans life, Vicious Gallery, Hamburg, 2007
  9. WetWet, Galeria Nabrezi, Praga, 2006

Autor:

Kinga Paprocka
kpaprocka@instytut-teatralny.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved