Rok 2015 jest Rokiem Polskiego Teatru, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło się z tej okazji organizacji obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
W podejmowanych działaniach organizatorzy odwołują się do idei teatru publicznego – który podobnie jak często street art czy inne rodzaje sztuk wizualnych w przestrzeni miejskiej odwołuje się do przestrzeni publicznej, będącej punktem wyjścia do debaty i wymiany poglądów na ważne tematy życia społecznego. Dla teatrologa Dariusza Kosińskiego (zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego), jego „podstawą jest przedstawienie przez artystów dysponujących szczególnymi umiejętnościami a także swoistą wrażliwością ludzką i społeczną, całościowych i złożonych diagnoz dotyczących zbiorowości i tworzących ją jednostek. Te diagnozy mogą mieć (i często mają) charakter prowokacji, krytycznych ataków, czy wprost drwiny i ironii, ale też właśnie wtedy mają szansę wywołać reakcję i refleksję”. (całość tekstu Kosińskiego o idei teatru publicznego dostępna na stronie www.250teatr.pl) Skłonność do prowokacji i odważnych wystąpień jest tym, co łączy teatr, street art i inne odmiany sztuk wizualnych.
Stąd, a także z potrzeby przybliżenia teatru osobom, które do tej pory się nim nie interesowały pomysł, by o teatrze opowiedzieć językiem sztuk wizualnych – murali i rysunków satyrycznych, które pojawią się w przestrzeni największych polskich miast w ramach kampanii outdoorowej Przeżyjemy w teatrze. Będzie miała ona swoje dwie edycje – wiosenną i jesienną. Wiosenna startuje już 9 maja 2015 ekspozycją części rysunków satyrycznych czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy, Andrzeja Wieteszki, Przemka Trusta Truścińskiego). Prace zaprezentowane w formie galerii AMS w największych polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków) będą komentowały rzeczywistość lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Druga odsłona kampanii, prezentująca kolejne prace, przewidziana jest na październik/listopad.
Innym elementem „wychodzenia teatru w przestrzeń miejską” będą murale artystyczne, które powstaną w Warszawie i we Wrocławiu. Projekt muralu warszawskiego przygotowuje wybitny artysta-kurator, laureat Paszportu Polityki Jakub Woynarowski. Jego wernisaż będzie miał miejsce 22 maja. Woynarowski będzie malował na al. Jana Pawła II 12 między ulicami Sienną i Złotą, gdzie znajduje się obecnie słynny mural artysty Blu, przedstawiający żołnierzy-kukły. Ekspozycja muralu poświęconego 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE poprzedzona będzie symbolicznym „pogrzebem” muralu Blu. Autorami muralu wrocławskiego, którego wernisaż odbędzie się 28 maja na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu, będą Sławek „Zbiok” Czajkowski i Karolina Zajączkowska.
Kampania outodoorowa Przeżyjemy w teatrze połączona będzie z innymi wydarzeniami poświęconymi 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO: akcji „Bilet za 250 groszy” (11 maja – początek sprzedaży biletu, 23 maja – finał, Dzień Teatru Publicznego), ekspozycji Instytutu Teatralnego na 6. Warszawskich Targach Książki (14-17 maja), wystawie IT w głównym gmachu Sejmu RP podczas „Nocy Muzeów” (16 maja).
Informacje o autorach murali:
Jakub Woynarowski (ur. 18 listopada 1982 roku w Stalowej Woli)
Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i wykładowca tej uczelni. Uznawany za jednego z najwybitniejszych interdyscyplinarnych artystów młodego pokolenia. Niezależny kurator („Quadratum Nigrum”, „Body in the Library”, „Orbis Pictus”, „White cubes / Black holes”), designer, autor eksperymentalnych komiksów, filmów, instalacji i projektów site-specific w przestrzeni publicznej (m. in. „CSW Zamek Wawelski” i „Civitas Munita” w ramach festiwalu Art Boom w Krakowie).
Współtwórca prac z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Redaktor wizualny tomów „Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama” i „Corpus Delicti”. Autor książek „Manggha” i „The story of gardens” oraz współautor antologii „Wielki Atlas Ciot Polskich”.
Twórca projektu artystycznego ekspozycji w Pawilonie Polskim na 14. Biennale Architektury w Wenecji. Współpracował m. in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, MFF „Nowe Horyzonty”, Conrad Festival. Swoje prace publikował na łamach „Lampy”, „Ha!artu”, „Autoportretu”, „Punktu”, „Arteonu” i innych magazynów. Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m. in. Wilhelma Sasnala („Opad”) i Zenona Fajfera („Primum Mobile”).
W 2015 r. nagrodzony „Paszportem Polityki” w kategorii „sztuki wizualne”.
Sławek „Zbiok” Czajkowski
Twórca murali i interwencji miejskich związany jest ze środowiskiem wrocławskiego street artu. Jego prace prezentowane były również w przestrzeniach galeryjnych. Jest autorem koncepcji kilku wystaw, m.in. Artyści Zewnętrzni. Out of Sth. (Wrocław 2008) będącej pierwszą dużą prezentacją tego tematu w Polsce, a także twórcą filmu dokumentalnego poświęconego środowisku Urban Art (premiera w kwietniu 2011). Tristan Manco, krytyk specjalizujący się w dziedzinie graffiti, zaliczył go do grupy najbardziej interesujących artystów tego gatunku. W książce Street Sketchbook (2007) określił go słowami: „zabawny, pełen inwencji, nawiązujący do klasycznego stylu graffiti, Ferdynand Léger współczesności”. Swoje działania prezentował w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Jest laureatem Grand Prix w 9. Konkursie im. Gepperta dla debiutujących polskich malarzy w 2009 roku, w tym samym roku otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wybrane wystawy
- Cały ten street art, Art Agenda Nova, Kraków 2012
- Kto mnie słyszy? Nic nie widzę, Galeria Studio, Warszawa, 2009
- Vicious Gallery meets Stillwerk, Vicious Gallery, Hamburg, 2009
- Zbiok&Remed: It Hurts, BrooklyniteGallery, Nowy Jork, 2009
- Urban Portraits #9: No! Non Va!!, Rialto, Rzym, 2009
- ZBK&Coxie:2gether, Baraka, Kraków [razem z Coxie], 2008
- ZBK&Joe83: WetWet Galeria JaguarShoes, Londyn [razem z Joe83], 2008
- Important things of an unimportant mans life, Vicious Gallery, Hamburg, 2007
- WetWet, Galeria Nabrezi, Praga, 2006