Start aktualności SYNCHRONIZACJA 2014: BĘC ZMIANA NA TYGODNIU ARCHITEKTURY…
POWRÓT

SYNCHRONIZACJA 2014: BĘC ZMIANA NA TYGODNIU ARCHITEKTURY W WARSZAWIE

28.05.2014
Herb Bielajewa - księstwa Prigowa, rys. Agłaja Demidienko
Źródło: Bęc Zmiana

POWOJENNY MODERNIZM: KLIMAT.ŚWIATŁO. TRANSPARENTNOŚĆ 
czas: 31.05 (sobota), godz. 18.00  
miejsce: Warszawa, SARP, ul. Foksal 2

Podczas wykładu Grupa Powojenny Modernizm opowie o założeniach architektonicznych od polskiego brutalizmu do filigranowych konstrukcji w kontekście światła i ogólnoświatowych nurtów, kórych realizacja zależna była od lokalnych warunków klimatycznych. Więcej http://www.powojennymodernizm.com

 

PUBLIC SCHOOL: ISRAELI MODERNISM INDEX 1948-1977  
czas: 31.05 (sobota), godz. 19.00
miejsce: Warszawa, SARP, ul. Foksal 2

Studio graficzne i niezależne wydawnictwo Public School opowie o progresywnym i eksperymentalnym dorobku izraelskiego modernizmu w kontekście architektury, designu, muzyki, sztuk wizualnych i filmu. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja publikacji Pax Israeliana: Israeli Modernism Index 1948-1977oraz wystawa prezentująca treści zawarte w książce.

Wykład jest częścią tegorocznej edycji projektu Synchronizacja, w ramach której Fundacja Bęc Zmiana podejmuje temat projektowania miejsc wspólnych i kooegzystencji różnorodnych grup społecznych w przestrzeni współczesnych miast.

 

BIELAJEWO: ZABYTEK PRZYSZŁOŚCI
czas: 1.06 (niedziela), godz. 15.00
miejsce: Warszawa, SARP, ul. Foksal 2

Ochrona zabytków jako dziedzina ma w Polsce niezwykle silną tradycję – polska szkoła konserwatorska jest rozpoznawalna na całym świecie, a projekty rekonstrukcji i konserwacji (jak np. odbudowa Warszawy) są wielką częścią polskiej myśli architektonicznej. Jednocześnie od pewnego czasu trwa ożywiona dyskusja dotycząca spuścizny późnego modernizmu – ale ogranicza się ona raczej (znowu) do obiektów unikatowych – dworce kolejowe, katowicki spodek, krakowskie hotele, wrocławskie instytuty naukowe itd. Kolejnym etapem dyskusji jest rozmowa o modernistycznej spuściźnie pozbawionej waloru unikatowości.

Punktem wyjścia wykładu Kuby Snopka będzie książka jego autorstwa Bielajewo: zabytek przyszłości, wydana przez Fundację Projekt Synchronicity 2014 realizowany dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy: Ambasada Izreala w Warszawie, Powojenny Modernizm, Public School
 


Autor:

Bęc Zmiana
raczej@beczmiana.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved