To już trzecia edycja badania, w której obserwujemy coraz lepsze nastroje architektów. Wśród badanych 56% dobrze ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego, a zaledwie 7% uznaje ją za niezadowalającą.
Instytut BCMM – badania marketingowe, w ramach cyklicznego projektu badawczego branży budowlanej OMNIBUD, po raz kolejny zapytał architektów o ocenę sytuacji rynkowej ich biur architektonicznych. Z danych zebranych jesienią 2024 roku wynika, że nastroje architektów już po raz trzeci z rzędu polepszyły się. Odsetek badanych architektów oceniających bardzo dobrze lub raczej dobrze sytuację rynkową biura architektonicznego nieznacznie wzrósł w porównaniu do wiosennej fali i osiągnął wartość 56% (poprzednio 54%), natomiast jest znacznie większy niż jesienią 2023 roku (wzrost o 8 pkt.proc. z 48% do 56%).
Polepszenie się nastrojów architektów nie różnicuje się względem wielkości firmy architektonicznej. W mniejszych pracowniach, zatrudniajacych do 3 architektów, zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu z 53% do 56%, a także zmniejszenie się grupy negatywnie oceniającej koniunkturę (z 13% do 8%).
Zapytaliśmy architektów również o to, co ich zdaniem jest największym utrudnieniem w działalności biur architektonicznych. Bariery te nie różnią się znacząco w porównaniu do sondażu przeprowadzanego jesienią ubiegłego roku i dotyczą kwestii formalnych związanych ze zbyt dużą biurokracją i złożonością postępowania administracyjnego (24%), a także różnorodnością interpretowania przepisów budowlanych oraz ich niespójnością (22%). Dodatkowo 23% badanych za największą barierę w działalności ich biur uznaje oczekiwania inwestorów co do niższej ceny usług architektów.
Pytanie: Co stanowi obecnie największą barierę w działalności biur architektonicznych w Polsce?
Badanie zrealizowano w ramach cyklicznego badania omnibusowego rynku budowlanego BCMM OMNIBUD w październiku 2024 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie N=328 architektów projektujących budynki mieszkalne i/lub niemieszkalne.