Miejsce Zachęta, Data 07.09.2024 godz. 14
wejście w cenie biletu,
zapisy https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/sprzyjajaca-architektura-queerowa-przyszlosc-i-ekonomia-zyci
Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
W eseju Sarah Ensor Spinster Ecology: Rachel Carson, Sarah Orne Jewett, and Nonreproductive Futurity (2012) dobroduszna postać starej panny stanowi model „queerowej praktyki ekokrytycznej” i „opieki, który pozwala na utrzymanie dystansu, nieokreśloności i powściągliwości oraz przekształca kłopotliwą koncepcję »wystarczalności« z karcącego ograniczenia w cicho afirmatywny stan”. W czasie wykładu zbadane zostanie, w jaki sposób modele opieki obejmujące krytyczny (lub queerowy ekokrytyczny) dystans mogą zakreślić inne ramy myślenia o sztuce i projektowaniu, oparte na idei ekonomii życia i napędu życiowego, na różnych przykładach: od nowego miasta Harlow w Essex z lat 50. po ważny film Jacques’a Tatiego Mój wujaszek. Obrazy ciała pojawiają się w tym wykładzie w sposób nawiązujący do twórczej praktyki Prinz Gholam.
W późniejszym terminie udostępnione zostanie nagranie audio oraz skrypt w języku polskim.
Prowadzenie: Ewa Majewska
Tim Waterman – profesor teorii krajobrazu i dyrektor ds. współpracy międzyprogramowej w Bartlett School of Architecture w University College London. Jego badania dotyczą wyobrażeń moralnych, politycznych, społecznych, ekologicznych, radykalnych i utopijnych i stanowią podstawę do eksploracji problemu władzy i demokracji oraz kształtowania przez nie przestrzeni publicznej i życia publicznego; smaku, manier, wierzeń i rytuałów, a także zwyczajów żywieniowych w życiu społecznym i obywatelskim czy krajobrazie. Autor książki The Landscape of Utopia: Writings on Everyday Life, Taste, Democracy, and Design, redaktor Landscape Citizenships (wraz z Edem Wallem i Jane Wolff), Landscape and Agency: Critical Essays (wraz z Edem Wallem) oraz Routledge Handbook of Landscape and Food (wraz z Joshuą Zeunertem).
Ewa Majewska – feministyczna filozofka i kulturoznawczyni, kierowniczka projektu Publiczni wbrew woli. Wytwarzanie podmiotu w archiwach akcji „Hiacynt", profesorka Uniwersytetu SWPS w Warszawie.