Start aktualności SPOTKANIE Z GRZEGORZEM PIĄTKIEM w Warszawie
POWRÓT

SPOTKANIE Z GRZEGORZEM PIĄTKIEM w Warszawie

14.10.2022
Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem w Bęc księgarni – będzie można porozmawiać, otrzymać autograf i kupić książki jego autorstwa w atrakcyjnych cenach, a zwłaszcza jego najnowszą publikację poświęconą początkom Gdyni, której fundamentem było marzenie o idealnym mieście i marzenie o idealnej Polsce.
 
"Gdynia obiecana" jest opowieścią o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z „z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie”.
 
O AUTORZE:
Grzegorz Piątek – urodzony w 1980 roku pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy (m.in. Architektura-Murator, Esquire, Gazeta Stołeczna, Gazeta Wyborcza, Salon, Vogue Polska). Współtworzył też wystawy m.in.”Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” (Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji, 2008) i „Dane warszawskie” (Muzeum Warszawy, 2017).
Opublikował m.in. biografię legendarnego prezydenta stolicy „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (WAB, 2016), za którą otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, biografia „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” (Filtry/Teatr Wielki Opera Narodowa, 2021) oraz bestsellerowe „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”(WAB, 2020), nominowane do NIKE, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce, nagrodzone Nagrodą Literacką m.st. Warszawy i Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Wiecej https://www.facebook.com/events/1477870792637870
 
Książkę Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 można kupić tutaj 

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved