Start aktualności Spotkania wokół wystawy Nowa sztuka budowania! w Muzeum…
POWRÓT

Spotkania wokół wystawy Nowa sztuka budowania! w Muzeum Architektury we Wrocławiu

09.09.2014

Jeszcze tylko do niedzieli (14 września) można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawę  Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce, prezentującą bogatą kolekcję oryginalnych fotografii dokumentujących najważniejsze przemiany w architekturze początku XX wieku. Wystawie oraz twórcy imponującego zbioru czarno-białych zdjęć, Walterowi Müllerowi-Wulckowowi (1886–1964), poświęcone będą dwa najbliższe spotkania w MA.

Pierwsze z nich, zatytułowane Kolekcja Waltera Müllera-Wulckowa w zbiorach Landesmuseum w Oldenburgu, odbędzie się w piątek 12 września o godzinie 12.00. Drugie, Fotografie architektury w Niebieskich książkach Waltera Müllera-Wulckowa, dzień później, w sobotę 13 września o godzinie 12.00. Oba spotkania będą miały charakter oprowadzania po wystawie, oba poprowadzi kuratorka ekspozycji Jolanta Gromadzka (MA). Wstęp wolny.

Wystawa Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce prezentuje szeroki wybór oryginalnych fotografii architektury zamówionych na potrzeby „niebieskich książek”, a obecnie przechowywanych w Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte w Oldenburgu, którego Walter Müller-Wulckow był założycielem i pierwszym dyrektorem. Na zdjęciach wykonanych przez wybitnych fotografów można zobaczyć budynki projektowane między innymi przez Waltera Gropiusa, Ericha Mendelsohna, Petera Behrensa i wielu innych spośród ponad trzystu architektów, z którymi korespondował wydawca. Zaproszenie do udziału w projekcie konkretnych twórców oraz prezentacja ich koncepcji to subiektywny wybór samego Müllera-Wulckowa, który w kolejnych „niebieskich książkach” zamieszczał również własne fotografie architektury.

Większość zdjęć, jakie opublikowano w ramach serii, dotyczyła realizacji powstałych w latach dwudziestych XX wieku. To czas kształtowania się różnorodnych nowoczesnych nurtów w architekturze. Liczne osiedla mieszkaniowe, funkcjonalne kształtowanie wnętrz z wbudowanymi szafami, nowoczesnymi kuchniami i meblami ze stalowych rurek, okazałe obiekty użyteczności publicznej, jak szkoły, kościoły i baseny pływackie, oraz wypełnione światłem fabryki i dworce kolejowe ukazują różne aspekty nowego sposobu budowania. Do najważniejszych postulatów twórców nowej architektury należało otwarcie budynków na powietrze i słońce oraz obniżenie kosztów budowy przez stosowanie projektów typowych i nowoczesnych metod montażu.

Fotograficy dokumentujący te stylistyczne i formalne przemiany – tacy jak Arthur Köster, Hugo Schmölz czy Lucia Moholy – tworzyli równocześnie nowy, bardzo indywidualny obraz współczesnej im architektury. Podkreślali ekspresję budynków fotografując je z poziomu ziemi, korygując zbieżne linie, stosując ukośne ujęcia akcentujące narożniki, linie zabudowy i cienie padające na elewacje.

Zebrane na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu eksponaty to niemal sto oryginalnych fotografii pochodzących z nie pokazywanych nigdy wcześniej zasobów Landesmuseum w Oldenburgu, a także książki i inne publikacje z lat dwudziestych, poświęcone nowej sztuce budowania, które składają się na jedyne w swoim rodzaju świadectwo historii architektury. Wystawa czynna do 14 września 2014 roku.

 


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved