Start aktualności Spaceruj z MCK
POWRÓT

Spaceruj z MCK

17.10.2018

Poznawanie dziedzictwa i poszerzanie kontekstu wystawy warto robić na świeżym powietrzu, spacerując wśród bogactwa smaków i zapachów jakie oferuje nam Kraków. Dlatego wychodzimy z propozycją spacerów miejskich, które przybliżą wybrane zagadnienia. 


Architektura władzy w międzywojennym Krakowie – spacer miejski
20 października (sobota), godz. 11.00


W roku 1918 stary europejski ład zmienił się na zawsze. Jednym z najważniejszych narzędzi budowania państwowości nowopowstałych krajów stała się architektura. Była środkiem do zaznaczania swojej podmiotowości w krajobrazie regionów i miast, narzędziem do poszukiwania nowych wzorów ikonografii narodowej czy wreszcie szansą dla rozwoju społecznego. Wznoszone wówczas budynki, mające stać się siedzibami ministerstw, samorządów czy instytucji publicznych, miały być wymownym świadectwem tego, jak silny jest (bądź chce być) aparat państwowy. 

Podczas spaceru przyjrzymy się architekturze powstałej w Krakowie w okresie II Rzeczypospolitej przede wszystkim w kontekście politycznym. Na trasie spaceru znajda się m.in.: Muzeum Narodowe, Dom im. Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Jagiellońska, Izba Skarbowa i Wydział Powiatowy. Dowiemy się, jakie miejsce gmachy te odgrywały na politycznej mapie Polski i Krakowa oraz jakie treści zostały zapisane w ich architektonicznych formach.

Miejsce zbiórki: plac przed Muzeum Narodowym; prowadzenie: Kamila Twardowska


Harmonogram cyklu 12 spacerów na 12 miesięcy odbywających się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018: 
 

  • 24 listopada 2018, godz. 11.00 – Gaudeamus igitur, zbiórka przed Collegium Novum, ul. Gołębia 24. Prowadzenie: Angelika Madura, obowiązują zapisy
  • 8 grudnia 2018, godz. 11.00 – Ukryty Mehoffer, zbiórka w holu Wydawnictwa Literackiego, ul. Długa 1. Prowadzenie: Monika Rydiger, obowiązują zapisy. 

Na wszystkie spacery wstęp bezpłatny, nie obowiązują zapisy, o ile nie zaznaczono inaczej. Więcej informacji pod nr tel.: 12 42 42 860, lub e-mailem: warsztaty@mck.krakow.pl.


Autor:

MCK Kraków
noreply@mck.krakow.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved