W ramach tegorocznej edycji Short Waves Festival, która uroczyście została zainaugurowana podczas wczorajszej gali otwarcia, odbędzie się wyjątkowy pokaz filmów konkursowych poświęconych architekturze, urbanistyce i designie - URBAN VIEW.
Światowa architektura w centrum Poznania
27 marca to dzień merytorycznej dyskusji na temat architektonicznych rozwiązań w miastach, inspirowaniu się minionymi epokami oraz budynkach, które są spełnieniem szczytnych idei. Uczestnicy Short Talks obejrzą obraz Teresy Czepiec „Superjednostka”, który opowiada o budynku marzeń zaprojektowanym przez legendarnego, modernistycznego architekta Le Corbusiera. Tuż po projekcji filmów przewidziano debatę „Supermodernizm” dotycząca modernistycznej architektury w Polsce. Podczas spotkania podejmowane będą też tematy kondycji architektury modernistycznej w Polsce. Porozmawiamy także o ideach, jakie modernizm próbował wyrazić, oraz na ile to było możliwe ze względu na realia w jakich ten nurt funkcjonował. Zastanowimy się jakimi kryteriami powinno się oceniać modernistyczne budynki i kiedy możemy nadawać im miano ikony? Pewne jest, że modernizm przemawia do nas mocnymi gestami, które podczas debaty będą dyskutowane i interpretowane na nowo. Dyskusję poprowadzi Franciszek Starczewski, poznański aktywista miejski i działacz społeczny, a prelegentami będą Paweł Olechnicki, coarchitekt biorący udział w realizacji projektu Bałtyku z pracowni NOA Natkaniec Olechnicki Architekci oraz członkowie jury Urban View: Piotr Marciniak - architekt, autor jednej z najważniejszych książkowych pozycji ostatnich lat poświęconych poznańskiemu modernizmowi - "Doświadczenie Modernizmu" i Grzegorz Piątek polski architekt, historyk architektury i członek zarządu Fundacji Centrum Architektury.
Filmy konkursowe
A passenger stream reż. Anna Dranitsyna, 2014, Rosja, 30’
Przeciętny człowiek spędza prawie cały rok w metrze w ciągu całego swojego życia. Zawsze jesteśmy w pośpiechu i nie zauważamy, co dzieje się w podziemiu. Życie 60-70 metrów w głąb ziemi wymaga specjalnego obserwowania, noszenia specjalnych “okularów”. Ludzie sprzedający zabawki w przejściach, bezdomni, performerzy, sprzedawcy niepotrzebnych towarów z wózkami - wszystko to rzeźbi niezwykły świat, społeczność, która istnieje równolegle do nadziemnego świata.
Displacements reż. Manuel Alvarez Diestro, 2013, Wielka Brytania/Hong Kong, 10’
Hong-Kong jest jednym z najbardziej gęsto zabudowanych miast na świecie. Ponieważ nie ma za dużo dostępnej przestrzeni, nowe miejscowości przylegają do cmentarzy. W dzisiejszym Hong-Kongu świat żywych współistnieje ze światem umarłych. W międzyczasie mieszkańcy Hong-Kongu przemieszczają się z miejsca na miejsce. Czekają na ostateczne przesiedlenie.
Departure reż. Jack Rawlins, 2014, Wielka Brytania, 9’
Krótki film dokumentalny. Refleksja na temat doświadczenia wysoko wykwalifikowanych imigrantów wykonujących niewdzięczne prace w Exeter w Wielkiej Brytanii.
Alberdi´s Heroes reż. Andres Grabois, 2013, Argentyna, 10’
Kiedy przestrzeń jest ograniczona, pamięć również staje się zagrożona. Po rozbiórce zostają gruzy
i duchy przeszłości. Pozostają ścieżki widoczne jedynie dla tych, którzy wyostrzyli wzrok
w poszukiwaniu przeszłości. W obliczu takiego ryzyka niektórzy zostają aby bronić tego, co uważają za własne, przez świadomą bojowość lub przez codzienne transakcje. Zostają bohaterami.
A political Care reż. Ermela Teli, 2014, Albania, 19’
Siła uprzedzeń i rasizm zagrażają cywilizacji. Dyskryminacja ma przecież na celu walkę człowieka
z człowiekiem, a nie wzajemne poznanie. “A political Care” to film o Romach we współczesnej Albanii.