Start aktualności Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie…
POWRÓT

Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga

17.06.2024

 

22.06-21.07.2024 r.
Wernisaż: 22.06, godz. 18.00
Pawilon SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie

 

Elbląg zawita w Warszawie! Już 22 czerwca NIAiU we współpracy z Galerią EL otworzą w Pawilonie wystawowym SARP w Warszawie Retrowersje. O postmodernistycznej odbudowie Elbląga. która łącząc badania architektoniczne i prace artystyczne, eksplorują temat postmodernistycznej odbudowy Starego Miasta w Elblągu według wyjątkowej koncepcji retrowersji.

Zapoczątkowana na wielką skalę w latach 80. XX wieku odbudowa zniszczonego w czasie wojny Starego Miasta w Elblągu powszechnie utożsamiana jest z koncepcją retrowersji – autorską doktryną konserwatorską opracowaną przez prof. Marię Lubocką-Hoffmann. W założeniach konserwatorki retrowersja to próba powrotu do dawnego, utraconego charakteru przedwojennego miasta wraz z jego niemierzalnymi, ulotnymi wartościami – atmosferą, duchem, nastrojem i tożsamością. Nowe kamienice wyrosły na obrysie historycznych fundamentów, wiernie odtwarzając układ urbanistyczny, siatkę ulic i skalę kwartałów. Jednak ich forma architektoniczna była nową, postmodernistyczną reinterpretacją przeszłości.

Wśród zaproszonych artystów i artystek: Maciej Cholewa, Jan Domicz, Roman Fus, Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Kasper Jakubowski, Krzysztof Maniak, KinoMANUAL (Aga Jarząb i Maciej Bączyk), Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek, Anna Królikiewicz (we współpracy z Justyną Kropidłowską), Filip Rybkowski, Dominika Skutnik, Joanna Stachowiak, TURNUS (Marcelina Gorczyńska i Kamila Falęcka), Aleksander Wadas, Wiktoria Walendzik, Ludwik Zamczyński. Więcej https://niaiu.pl/dzialalnosc/retrowersje-o-postmodernistycznej-odbudowie-elblaga/

 


Autor:

Dominik Witaszczyk
d.witaszczyk@niaiu.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved