Start aktualności Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
POWRÓT

Rainer Mahlamäki we Wrocławiu

13.09.2016
Rainer Mahlamäki
Źródło: photo Aleksi Poutanen

Gwiazda światowej architektury, autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, będzie gościem specjalnym Muzeum Architektury we Wrocławiu.

 

Wykład zatytułowany „Notatki o współczesnej architekturze Finlandii”, na który zapraszamy w czwartek 22 września o godzinie 17.00, dotyczyć będzie współczesnej architektury fińskiej – jej źródeł i inspiracji. Profesor Rainer Mahlamäki opowie również o pracy nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz o najciekawszych realizacjach architektonicznych pokazywanych na wystawie “Podróż do Finlandii – Architektura i Design”, prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 15 września do 2 października 2016. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

 

Rainer Mahlamäki - fiński architekt, dziekan i profesor na wydziale architektury współczesnej w Szkole Architektury na Uniwersytecie w Oulu, Finlandia. Jest współzałożycielem biura projektowego Lahdelma&Mahlamäki Architects. W latach 2007 i 2011 pełnił funkcję prezesa fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA). Od 2002 do 2006 roku był przewodniczącym rady muzealnej w Muzeum Architektury Fińskiej. Prowadzona przez Rainera Mahlamäkiego pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects istnieje od 1987 roku. W tym czasie zdobyła 37 pierwszych nagród (m.in. za projekty Ambasady Finlandii w Japonii, Biblioteki w Espoo czy kaplicy w Rovaniemi) oraz 58 innych wyróżnień w konkursach architektonicznych na całym świecie.  Do najważniejszych osiągnięć biura należą realizacje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen oraz Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo. Ostatnim sukcesem pracowni jest nagroda w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Wikingów w Norwegii oraz zaproszenie do międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze w 2016 roku.

Twórczość Rainera Mahlamäkiego była prezentowana w wielu prestiżowych magazynach dotyczących współczesnej architektury i designu, m.in. w World Architecture, DOMUS, L’Archa, Architectural Review and Detail. Architekt pokazywał swoje projekty na wystawach  w Mediolanie, Wenecji, Nowym Jorku, w Brazylii i w Niemczech.

 

O wystawie Podróż do Finlandii – Architektura i Design

Fińska architektura jest znana na całym świecie. W czasie niespełna stulecia Finlandia przeszła wielką architektoniczną przemianę. Narodowy charakter i dziedzictwo dalekiej północy przyczyniły się do tego, że Finlandia wyprzedziła inne kraje zarówno pod względem jakości życia, jak i innowacyjności. Od XIX wieku budynki publiczne projektowane przez najlepszych architektów kształtowały podstawy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i stały się częścią tożsamości narodowej mieszkańców kraju. Finlandia słynie z modernistycznej architektury XX wieku, na którą silny wpływ wywarł Alvar Aalto. Impulsem dla fińskiego modernizmu stała się tradycja stosowania prostych form i wykorzystania drewna. Jej wpływ jest wyraźnie widoczny również we współczesnej architekturze. Bliski związek z naturą w połączeniu z silnym wpływem idei modernizmu decydują

o oszczędnej elegancji fińskiej architektury, w której pragmatyzm łączy się z komfortem i optymalnym wykorzystaniem materiałów.

Zapraszamy w podróż do Finlandii!

Wystawa realizowana jest w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w dziedzinie kuratorskiej Architektura.

 

Więcej informacji:

ma.wroc.pl

facebook.com/MuzeumArchitektury

 


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved