Start aktualności PRZESTRZEŃ URBANISTYCZNEGO EKSPERYMENTU SPACER TOWARZYSZĄCY…
POWRÓT

PRZESTRZEŃ URBANISTYCZNEGO EKSPERYMENTU SPACER TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE MONIKI SOSNOWSKIEJ

10.09.2020
Źródło: zacheta.art.pl

PRZESTRZEŃ URBANISTYCZNEGO EKSPERYMENTU:  OD PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ DO MIASTA KAPITALISTYCZNEGO - Zachęta 19.09.2020 o godzinie 16, wstep wolny.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Moniki Sosnowskiej zapraszamy na trzy sobotnie spacery architektoniczne po Warszawie prowadzone przez Annę Cymer.

Warszawski Służewiec stał się przestrzenią niezwykłej ewolucji, soczewką, w której skupiły się najważniejsze przemiany społeczne, ekonomiczne i urbanistyczne drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Od końca lat 50. istniała tu Południowa Dzielnica Przemysłowa, z dużymi zakładami, biurami, magazynami, warsztatami. Tuż obok niej na początku lat 60. stanęło Osiedle Prototypów, eksperyment konstrukcyjny, poligon doświadczalny dla różnych technologii prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym. Na długo przed zmonopolizowaniem rynku budowlanego technologią wielkiej płyty testowano tu nie tylko poszczególne rozwiązania konstrukcyjne, ale i formy domów, ich skalę i wzajemne relacje. 

Po 1989 roku okolica stała się przestrzenią nowego eksperymentu: przemiany kapitalistycznej. Dawne zakłady przemysłowe zaczęły ustępować miejsca „fabrykom” nowych czasów, siedzibom firm i korporacji. Dziś ten teren, nazywany Mordorem, wciąż przechodzi przemianę: z chaotycznie rozwiniętej na przełomie XX i XXI wieku dzielnicy biznesowej ma się zmienić w wielofunkcyjną przestrzeń miejską z mieszkaniami i przestrzeniami publicznymi.

Anna Cymer — historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki  Architektura w Polsce 1945–1989. 

 

wstęp wolny, obowiązują zapisy przez formularz na dole strony https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/przestrzen-urbanistycznego-eksperymentu


Autor:

Zacheta
no-reply@zacheta.art.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved