Start aktualności PRAWO DO MIASTA. O kulturze deskorolkowej w Galerii…
POWRÓT

PRAWO DO MIASTA. O kulturze deskorolkowej w Galerii Bielskiej BWA

13.06.2024

„Prawo do miasta”
Galeria Bielska BWA, sala dolna, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
14 czerwca – 25 sierpnia 2024
wstęp wolny

Otwarcie wystawy: piątek, 14 czerwca 2024, godz. 18.00 

Galeria Bielska BWA zaprasza na wernisaż wystawy „Prawo do miasta” w najbliższy piątek, 14 czerwca 2024 roku o godz. 18.00. Na ekspozycji zobaczymy fotografie, filmy i obiekty nawiązujące do miejskiego charakteru kultury deskorolkowej – od historii kultowych „spotów” po zdjęcia dokumentujące codzienność skejterów z Bagdadu. 
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2024 roku, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Międzynarodowy Dzień Deskorolki:

· piątek, 21 czerwca 2024, godz. 19.00 – pokaz filmów deskorolkowych (Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium)
· sobota, 22 czerwca 2023, godz. 14.00 – skejterskie oprowadzanie po wystawie oraz dyskusja z udziałem środowisk deskorolkowych i eksperckich 

Wystawa jest częścią programu Przestrzenie miasta. Od czerwca do sierpnia 2024 roku Galeria Bielska BWA organizuje spotkania, panele dyskusyjne, oprowadzania i warsztaty poświęcone tematom street artu, przestrzeni wspólnych, architektury i urbanistyki. Cykl wpisuje się w starania miasta Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Program będzie aktualizowany na stronie internetowej organizatora: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/przestrzenie-miasta

 

Ada Piekarska, kuratorka wystawy:

Wystawa podejmuje temat relacji skateboardingu z przestrzenią miasta – zarówno jego architekturą, jak i społecznością. Miejska okolica to dla skejterów nieskończone pole możliwości – odkrywania nowych „spotów”, nawiązywania spontanicznych relacji czy budowania przeszkód zgodnie z ideą DIY. Jazda na desce to nie tylko tricki – na wystawie przyglądamy się uniwersalnej historii buntu oraz sposobom tworzenia otwartych wspólnot.

W wystawie udział biorą: Kuba Bączkowski, Krzysztof Godek, Alicja Klitenik, Mateusz Kowalski, Krzysztof Łazik, Fred Mortagne (Francja), Daniel Paese (USA), Przemek Skóra, Szymon Stanek.

Kuratorka wystawy: Ada Piekarska
Współpraca kuratorska: Mateusz Kowalski
Współpraca merytoryczna: Jan Mikuła, Aram Socha
Identyfikacja wizualna, opracowanie graficzne wystawy: Mateusz Goławski 

 

Ada Piekarska – kuratorka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej. Autorka tekstów, edukatorka, aktywistka. W swojej praktyce kuratorskiej przygląda się m.in. pozaartystycznym funkcjom sztuki. Pracuje w Galerii Bielskiej BWA.
 

 


Autor:

Michał Gąsior
m.gasior@galeriabielska.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved