Start aktualności Pozdrowienia z powiatów! - wystawa w Warszawie
POWRÓT

Pozdrowienia z powiatów! - wystawa w Warszawie

15.12.2021

Pozdrowienia z powiatów! – podsumowanie projektu – otwarcie wystawy już 18 grudnia o godzinie 16.00. Wystawa przedłuzona do konca stycznia 2022.

Nieco ponad sto lat temu, w odrodzonej Polsce, rozpoczęły się procesy, których celem było zbudowanie nowoczesnego państwa.

Obejmowały one szereg działań, w tym budowę systemu gospodarczego opartego o nowoczesny przemysł, upowszechnienie dostępu do edukacji i podnoszenie jej poziomu, czy też poprawianie warunków bytowych obywateli w obliczu głodu mieszkaniowego. Do dziś świadectwem tego ogólnokrajowego wysiłku inwestycyjnego jest między innymi niezwykła architektura, której uważnie przyglądaliśmy się w kolejnych edycjach projektu „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”. Wystawa „Pozdrowienia z powiatów!” stanowi podsumowanie lokalnych działań zrealizowanych w latach 2020 i 2021, ale jest też jednocześnie pożegnaniem z projektem – przynajmniej realizowanym w dotychczasowej formule.

Wystawa dzieli się na cztery zagadnienia, przebadane przez lokalnych kuratorów w wybranych powiatach: kolonie, miasto, kurorty i przemysł.

Mamy nadzieję, że zebrane przykłady z różnych zakątków kraju pomogą dostrzec, że budowa nowoczesnej II RP była działaniem systemowym, w którym liczyły się nie tylko działania odgórne (jak np. utworzenie COP czy budowa portu w Gdyni) i związane z nimi realizacje wielkich gmachów i zakładów pracy, ale równie istotne i wartościowe okazało się wyrastające obok różnorodne budownictwo mieszkaniowe, malownicza architektura uzdrowisk oraz inne mniej spektakularne lokalne inicjatywy.

 

 

Informacje

Czas trwania: 19.12.2021–22.01.2022

Wernisaż: 18.12.2021, godz. 16.00

 

Miejsce

al. „Solidarności” 64, Warszawa, lokal usługowy na parterze bloku, obok baru gastronomicznego (budynek, w którym znajduje się Instytut Awangardy)

 

Godziny otwarcia

poniedziałek – niedziela

godz. 10.00–20.00


Autor:

Dominik Witaszczyk
d.witaszczyk@niaiu.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved