17 grudnia 2022 r. odbędzie się premiera Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla socmodernizmu.
Architektura powstała w latach 1956-1989, często zdekapitalizowana i zaniedbana przeżywa dzisiaj okres powtórnego zainteresowania a konieczność ochrony jej ikon jest dzisiaj bezdyskusyjna.
Publikacja może pełnić jednocześnie dwie funkcje. Praktycznego poradnika architektonicznego (dla mieszkańców PRL-owskich osiedli i osób zarządzających nieruchomościami pochodzącymi z tego okresu) oraz subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy. Czytelnicy znajdą w nim rozdział historyczny wraz z esejami zaproszonych ekspertów, część konserwatorską z praktycznymi poradami dotyczącymi użytkowania obiektów, moduł dotacyjno-prawny który ma za zadanie w prosty i przyjemny sposób przeprowadzić osoby zainteresowane przez meandry ustaw i regulaminów oraz słowniczek terminów architektonicznych.
Tworząc zespół odpowiedzialny za poradnik twórcy postawiliśmy na interdyscyplinarność – autorami są historycy i historyczki sztuki, architekci i architektki, konserwatorzy i konserwatorki, specjaliści i specjalistki od designu, flory, fauny i historii, profesjonaliści i profesjonalistki z wieloletnią praktyką w swoich dziedzinach. Za rozdział historyczny odpowiedzialna jest Klaudia Obrębska, część konserwatorską napisał Jakub Polak, autorką rozdziału prawnego jest Aleksandra Borowska, a słowniczek przygotowała Aleksandra Zielińska. Eseje napisali: Anna Cymer, Michał Krasucki, Andrzej Skalimowski, Łukasz Bireta, Dorota Jędruch, Grzegorz Mika, Dorota Sikora, Natalia Wielebska i Renia Maj (Traffic Design) oraz Sylwia Dworak. Mamy nadzieję, że zróżnicowane spojrzenie zapewni kompleksowe nakreślenie tematu.
Oddział Warszawski SARP objął patronat nad wydawnictwem. Do pobrania tutaj https://ade.niaiu.pl/files/2023-01/poradnikmur.pdf