Start aktualności Polski design w mieście modernizmu
POWRÓT

Polski design w mieście modernizmu

17.10.2014

Culture.pl prezentuje drugą edycję wystawy The Spirit of Poland 2014, która zagości w Muzeum Narodowym w Brasilii

Druga już z tegorocznych wystaw The Spirit of Poland w Brazylii rozpocznie się 4 listopada i potrwa do 28 listopada w stolicy kraju, Brasilii. Tym razem polskie wzornictwo zagości w prestiżowym Museu Nacional do Conjunto Cultural da República, w budynku projektu Oscara Niemeyera, uznawanym za jedną z ikon architektury modernistycznej na świecie.

W tym roku, we współpracy z Culture.pl inicjatywa The Spirit of Poland kolejny raz promuje polski design w Brazylii. W sierpniu, w ramach DW! São Paulo Design Weekend zakończyła się pierwsza z wystaw tegorocznej edycji, kolejna odsłona odbędzie się w listopadzie w Museu Nacional do Conjunto Cultural da República. Wystawa - zgodnie z dotychczasowym założeniem prezentować będzie produkty polskich marek, przy których tworzeniu znaczącą rolę odegrali projektanci. Kontekstem dla eksponowanych obiektów stanie się historia poszczególnych firm zaprezentowana w ciekawy sposób, zachęcająca odbiorcę do zapoznania się zarówno z produktami, jak i z kulturowym i biznesowym tłem ich powstania. Celem wystawy jest przybliżenie polskiej kultury materialnej, jej historii oraz współczesnego rozwoju.

Dużym wyróżnieniem dla The Spirit of Poland jest miejsce wystawy. Brasilia, od 1955 roku stolica kraju, to futurystyczne miasto modernizmu, zaprojektowane zgodnie z nowatorskimi wówczas ideami Le Corbusiera, Oscara Niemeyera czy Lucio Costy. Unikalna w skali świata koncepcja Brasilii z jednej strony okazała się być kontrowersyjna przez swoje odhumanizowanie, jednakże z drugiej strony - zyskała światową sławę, stając się przedmiotem niekończącej się do dziś dyskusji architektów, publicystów i historyków. Muzeum Narodowe (Museu Nacional do Conjunto Cultural da República) w Brasilii to budynek projektu Oscara Niemeyera, o kształcie charakterystycznej kopuły, uznawany za jedną z ikon architektury modernistycznej na świecie. Pokazanie wystawy The Spirit of Poland w tak prestiżowym miejscu ma szansę wzmocnić wizerunej polskiego wzornictwa zarówno w Brazylii, jak i na forum międzynarodowym.

W ramach wystawy, pokazanej w Galerii Terreo Muzeum Narodowego organizatorzy przewidują  również wykłady i prelekcje dla gości ze świata dyplomacji, designu i sztuki, w tym m.in.: przedstawicieli ambasad, instytucji kulturalnych, lokalnego środowiska artystycznego, studentów z miejscowych szkół artystycznych i uniwersytetów. Muzeum jest także jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy. Również odwiedzający Brasilię goście z zagranicy będą mieli szansę zobaczyć tegoroczną edycję The Spirit of Poland.

Organizatorzy: The Spirit of Poland, Culture.pl

 


Autor:

Julia Cieszko
media@spiritofpoland.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved